Piątek, 06 grudnia 2019 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
Trzebnicki Szpital połączy się z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu

Szereg działań Starosty Waldemara Wysockiego zmierzających do poprawy sytuacji zadłużonego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy doprowadził do podpisania listu intencyjnego pomiędzy trzebnickim i uniwersyteckim szpitalem. Odbyło się to w siedzibie Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,  w dniu 11 czerwca 2015 r.

W imieniu Powiatu Trzebnickiego list intencyjny podpisał Starosta Waldemar Wysocki oraz Wicestarosta Jerzy Trela, zaś w imieniu Uniwersytetu Medycznego Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Marek Ziętek oraz prorektor ds. klinicznych prof. dr hab. Romuald Zdrojowy. W spotkaniu wzięli udział również Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, członek Zarządu Powiatu Trzebnickiego Daniel Buczak, Dyrektor Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej Piotr Dytko, Zastępca Dyrektora Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej dr n. med. Adam Chełmoński, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Piotr Probotyn.

Celem podpisania listu intencyjnego jest zapoczątkowanie współpracy dwóch renomowanych szpitali, w wyniku czego nastąpi ich połączenie. Jest to krok w kierunku polepszenia krytycznej sytuacji szpitala w Trzebnicy.

Zmiany organizacyjne Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej spowodowane są jego katastrofalną sytuacją finansową. Poprzedni starosta trzebnicki Robert Adach w ciągu swoich dwóch kadencji nie potrafił zapobiec utracie płynności finansowej szpitala. Zadłużenie Szpitala Św. Jadwigi w Trzebnicy wynosi obecnie niepełna 30 milionów złotych i jest dwukrotnie większe od momentu w którym starosta Adach przejmował odpowiedzialność za Powiat Trzebnicki i szpital. Zastana przez nowy Zarząd Powiatu Trzebnickiego sytuacja finansowa Szpitala Św. Jadwigi Śląskiej zagraża jego dalszemu funkcjonowaniu. Poprzedni starosta prowadził rozmowy z prywatnymi firmami, które były zainteresowane jego zakupem. Prywatyzacja szpitala mogła doprowadzić jednak do drastycznego ograniczenia jego działalności jedynie do zabiegów medycznych przynoszących dochód nowemu właścicielowi. Tym samym istniało zagrożenie braku zabezpieczenia medycznego dla mieszkańców Powiatu Trzebnickiego.  Koalicjanci z Prawa i Sprawiedliwości i Klubu Radnych Marka Długozimy zdecydowali się jednak rozpocząć rozmowy na temat połączenia trzebnickiego szpitala z innym podmiotem publicznym- Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, co gwarantuje zachowanie jego dotychczasowej niekomercyjnej działalności- powiedział Starosta Waldemar Wysocki.

W wyniku takiego połączenia trzebnicki szpital powiatowy będzie mógł zostać zamiejscowym ośrodkiem akademickim, wchodzącym w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, co stworzy nowe, lepsze możliwości dla trzebnickiej placówki.
12-06-2015
Grudzień 2019