polski angielski niemiecki
środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
Otwarcie XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej

Wczoraj trzebnicka bazylika wypełniona była po brzegi miłośnikami muzyki kameralnej i organowej. O godz. 16 rozpoczął się pierwszy koncert w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

 Po przywitaniu gości przez Pana Jana Buczka – Przewodniczącego Kapituły Organizacyjnej  Festiwalu oraz Pana Starostę Trzebnickiego Roberta Adacha, który objął patronat nad pierwszym koncertem inaugurującym Festiwal, wystąpiła lokalna artystka Dominika Darowska.

Usłyszeliśmy ją w przepięknym repertuarze Kuby Badacha – w piosence pod nazwą Wyspa, Beaty Bednarz- Gdy na ten świat oraz  "Above All" Michael W. Smith. Dominika Darowska  swoją przygodę z muzyką rozpoczęła będąc w IV klasie szkoły podstawowej w 1994 r. Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów muzycznych. Wraz z koleżanką Małgorzatą Król, z którą śpiewała wiele lat w duecie zdobyły wiele nagród i wyróżnień.  Śpiewała w zespole chrześcijańskim „NAOS”  z którym wielokrotnie stawała na podium oraz w zespole ewangelizacyjnym Rytmy Dobrej Nowiny. Wraz z koleżanką prowadziła „Stronę muzyczną” na wernisażu exlibrisów Czesława Rodziewicza, znanego artysty wrocławskiego. Pomagała w montażu słowno-muzycznym poświęconym poezji Wisławy Szymborskiej. Współpracowała z poetą ks. Wacławem Buryłą. Komponowała muzykę do jego wierszy i brała udział w wieczorach poetyckich. Współpracowała również z aktorem scen wrocławskich Janem Bleckim. Uczestniczyła w wielu warsztatach wokalnych prowadzonych między innymi przez Justynę Steczkowską czy Monikę Zytkę. W listopadzie 2010 r. przeżyła wyjątkową przygodę, wystąpiła w programie Elżbiety Skrętkowskiej „Szansa na sukces”.


Wszystkich zgromadzonych zachwycił Koncert Poetycko-Muzyczny Karol Wojtyła  - Poezja „Pieśń o Bogu ukrytym – Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który poprowadzony był przez znanego aktora Zbigniewa Zamachowskiego oraz akompaniującego mu na organach Roberta Grudnia.

 

 

Koncert poetycko-muzyczny ze Zbigniewem Zamachowskim i Robertem Grudniem pozwolił na niezwykłe spotkanie z poezją Karola Wojtyły. Czytelnicy, którzy znają Ojca Świętego przede wszystkim jako zatroskanego o losy ludzkości Pielgrzyma, mogli poznać go także jako poetę pogodnej kontemplacji świata, pochylającego się nad tajemnicą miłości, dobra, piękna i prawdy.


Oto kilka informacji o artystach:
Zbigniew Zamachowski. Urodził się w Brzezinach koło Łodzi. Jest absolwentem technikum i szkoły muzycznej. W filmie debiutował w 1981 roku brawurową rolą w Wielkiej majówce Krzysztofa Rogulskiego. Debiutował w teatrze w grudniu 1983. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę Pianisty w przedstawieniu 'Syn marnotrawny' w Łodzi.
Jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych (m.in. Wiktory '93. '96 i '97, Złota Kaczka '93 oraz dyplom mistrzowski – Nagroda im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu). Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
W latach 1985-1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego.  W życiu prywatnym Zbigniew Zamachowski jest małżonkiem Aleksandry  i ojcem czwórki dzieci: W wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.
Robert Grudzień to popularny muzyk, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Grzegorzem Olkiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską.
Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej i wiele wiele innych. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech. W roku 2010 promuje najnowszą płytę kompaktową FARNY nagraną w duecie przez Małgorzatę Walewską i Roberta Grudnia. 

Zapraszamy na kolejny Koncert w ramach festiwalu, który odbędzie się

28.08.niedziela, godz.16.00 w  MIŁOCIN-ie na terenie  Kompleksu Rekreacyjno - Wypoczynkowego

Muzyka Celtycka i popularna

 

Lindsay Davidson - dudy szkockie

Zespół The Reivers

 

 

Dominika Łasica

 

 

 

22-08-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Luty 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28