Piątek, 06 grudnia 2019 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
Załóż Profil zaufany i korzystaj z e-usług

Czym jest Profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w systemach elektronicznej administracji. Stanowi alternatywę bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym w kontakcie z administracją. Działa on podobnie jak odręczny podpis - identyfikuje osobę, która ten profil wykorzystuje. Wykorzystując Profil Zaufany obywatel może załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, skarg, opłat, deklaracji) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.
Profil Zaufany wykorzystywany jest również do uwierzytelniania obywateli w systemach e-administracji, m.in. CEIDG, ZUS, SEKAP i od 01 marca 2015 r. w portalu OBYWATEL.GOV.PL, a także jest wykorzystywany w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy.

Jakie są korzyści z posiadania Profilu zaufanego?

• Profil Zaufany to podpis elektroniczny, który nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania czy korzystania z dodatkowych urządzeń
• Profil Zaufany jest bezpłatny
• Profil Zaufany pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych bez wychodzenia z domu
• Profil Zaufany ważny jest przez trzy lata od momentu jego potwierdzenia

Co należy zrobić aby uzyskać Profil zaufany?

Aby uzyskać Profil Zaufany należy :
•          Założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl
•          Wypełnić i wysłać wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego ePUAP w postaci elektronicznej
•          W okresie 14 dni od daty przesłania wniosku, zgłosić się do Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego w celu potwierdzenia Profilu Zaufanego ePUAP

Punkt Potwierdzający stwierdza tożsamość osoby wnioskującej na podstawie dowodu osobistego albo paszportu.
Potwierdzenie tożsamości zajmuje zwykle nie więcej, niż kilka lub kilkanaście minut.

Punkt potwierdzania Profilu zaufanego w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy znajduje się pod następującym adresem:
Starostwo Powiatowe w Trzebnicy
ul. Leśna 1, 55-100 Trzebnica
Poziom II, Sekretariat Wydziału Architektury i Budownictwa, pokój nr 219

Jak założyć Profil zaufany na ePUAP krok po kroku

Jak działa Profil zaufany?

Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Właściciel profilu zaufanego loguje się na stronie www.epuap.gov.pl,  tam wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wysyła wniosek do urzędu.

Co to jest e-usługa?

E-usługa to usługa świadczona drogą elektroniczną przez sieć telekomunikacyjną, a w tym sieć komputerową, np. Internet, z wykorzystaniem technologii informacyjnej, której świadczenie jest zautomatyzowane i która wymaga niewielkiego udziału człowieka.

Jak korzystać z e-usług?

Z e-usług korzysta się przez ePUAP pod adresem: www.epuap.gov.pl

10-09-2015
Grudzień 2019