polski angielski niemiecki
środa, 08 lutego 2023 r. Imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii
Jesteśmy Jego Dłużnikami - Książka o niezwykłym kapłanie

ks. Bogdan Giemza SDS

JESTEŚMY JEGO DŁUŻNIKAMI.

Książka o niezwykłym kapłanie

 

Nakładem Wydawnictwa Salwator w Krakowie ukazała się długo oczekiwana książka pt. „Jesteśmy jego dłużnikami. Wspomnienia o ks. Wawrzyńcu Bochenku SDS (1915-1996)”. Licząca ponad 360 stron książka zawiera prawie siedemdziesiąt świadectw osób poświęconych  niezwykłemu księdzu – proboszczowi, dziekanowi i kustoszowi sanktuarium ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi, salwatorianinowi. Niezwykłe jest już to, że posługę kapłańską pełnił on przez ponad 50 lat (od 25 sierpnia 1945 do 30 stycznia 1996 roku) w jednym miejscu – w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy k. Wrocławia. Jednakże o wiele bardziej istotny jest styl tej posługi, który wyłania się ze wspomnień. W ich świetle, ks. Wawrzyniec Bochenek jawi się jako niezwykły duszpasterz, wierny syn Kościoła i nauczyciel patriotyzmu w trudnym procesie integracji ludności przybyłej na Ziemie Zachodnie i w bolesnym okresie komunizmu. Świadectwo autorów wspomnień o niezłomności i autorytecie ks. Bochenka jest też bardzo ważne w obecnym trudnym okresie dla Kościoła i kapłanów, charakteryzującym się opluwaniem i podważaniem ich autorytetu.

Przedmowę do książki napisał długoletni pasterz archidiecezji wrocławskiej, ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Całość publikacji uzupełniają liczne fotografie.

Powstanie książki ma swoją długą i interesującą historię. Taki zamysł krótko po śmierci ks. Bochenka podjął ks. prof. Antoni Kiełbasa SDS, związany również przez wiele lat z Trzebnicą i rozwojem kultu św. Jadwigi Śląskiej. Miała ona obejmować trzy części: obszerny biogram ks. Dziekana opracowany przez ks. Kiełbasę, wspomnienia ludzi i  dokumentację fotograficzną. Ks. Kiełbasa zdołał zebrać prezentowane w książce wspomnienia i przygotować biogram ks. Bochenka do 1945 roku, czyli do momentu jego przybycia do Trzebnicy. Prace redakcyjne nad przygotowaniem księgi zostały przerwane najpierw chorobą ks. Profesora w roku 2005, później jego nagłą śmiercią w 2010 roku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć we wstępie ks. Bogdan Giemzy SDS, który przygotował publikację do druku.

Promocja książki odbędzie się 28 sierpnia br. w międzynarodowym sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w ramach festynu parafialnego „Bartłomiejki”. Będzie wtedy również możliwość jej zakupienia. Książka będzie do nabycia także w Księgarni Archidiecezjalnej we Wrocławiu i w Wydawnictwie Salwator w Krakowie (www.salwator.com).

Każdy Czytelnik, który weźmie do ręki tę książkę, odnajdzie w niej zapewne cudowne działanie Boga za pośrednictwem ludzi, w tym wypadku konkretnego, skromnego człowieka, kapłana i zakonnika. Dla jednych lektura może być inspiracją do zmiany, dla innych umocnieniem w prawości.

umieścił: E.P.

 

 

24-08-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Luty 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28