Sobota, 06 czerwca 2020 r. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Wiersze Karola Wojtyły w wykonaniu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla

„Miłość mi wszystko wyjaśniła” i „Santo Subito” to tylko dwa z kilkunastu utworów wykonanych w ramach koncertu poetycko – muzycznego,  który odbył się w minioną niedzielę 4 września zarówno w Żmigrodzie, jak i w Trzebnicy. Artystami obu występów byli Marcin Styczeń z zespołem oraz Ernest Bryll. Koncert w Kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebnicy był szczególnym wydarzeniem, gdyż upamiętniał ś. p. ks. prof. Antoniego Kiełbasę SDS.

Poemat „Pieśń o Bogu ukrytym” wiersze Karola Wojtyły to nazwa obu koncertów (a także jednej z płyt Marcina Stycznia), które odbyły się w niedzielę 4 września 2011 roku w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej 2011. Niedzielne występy to już kolejne spotkania w ramach trwającego do połowy października Festiwalu.

Tym razem gospodarzami spotkań byli: Kościół p.w. św. Trójcy w Żmigrodzie i Kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebnicy. Występy uświetnili Ernest Bryll, który recytował twórczość o Karolu Wojtyle i Marcin Styczeń z Warszawy wraz z zespołem w składzie: Tomasz "Orzeł" Rząd – gitara, Łukasz "Samba" Dmochewicz – perkusja i Michał Przybyła – gitara basowa. Artysta i świetny wokalista wykonał wspaniałe i zarazem nowe melodyjne interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły, a także zaprezentował poezję św. Jana od Krzyża która stanowiła dla Karola Wojtyły duchową i artystyczną inspirację. Sam potwierdził, że twórczość Karola Wojtyły nie jest jednak taka trudna, jak wszyscy ją odbierają.

Koncert w Żmigrodzie odbył  się pod patronatem Burmistrza Żmigrodu Roberta Lewandowskiego.Koncert w Kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebnicy był upamiętnieniem zmarłego w lipcu 2010 roku  ś.p. ks. prof. Antoniego Kiełbasy. Wspomnienie o tym wspaniałym Salwatorianinie odczytała prowadząca koncert Ewa Rogowska ze Starostwa Powiatowego w  Trzebnicy. W tym szczególnym koncercie uczestniczył Starosta Trzebnicki Robert Adach.

Występ rozpoczął się od jednego z utworów Marcina Stycznia z jego płyty „Pieśń o Bogu ukrytym” wiersze Karola Wojtyły. Koncert na przemian był przeplatany recytacją Ernesta Brylla. Utwory wykonywane przez Marcina Stycznia zgromadzonej publiczności przypadły do gustu. Wśród wykonanych piosenek znalazły się takie jak: „Co to znaczy, że tyle dostrzegam, gdy nic nie widzę...” czy też „Często myślę o tym dniu widzenia..”, a także „Miłości mi wszystko wyjaśniła”. Ten ostatni utwór z zaciekawieniem był wysłuchiwany przez zgromadzoną publiczność, a nawet wspólnie śpiewany.

Cały koncert był utrzymany w stylistyce piosenki poetyckiej, nie brak w niej jednak także rock'n'rollowej ekspresji, czy orientalnej i latynoskiej pulsacji. Wszystkie elementy wspaniale ze sobą współgrały i tworzy niesamowita całość, zarówno doskonałe recytacje, jak i muzyka, śpiew, gitary czy też perkusja. Koncert cieszył się  dość dużym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Żmigrodu, jak i Trzebnicy i całego powiatu trzebnickiego. Do obu świątyni przybyli wielbiciele nie tylko takiego rodzaju muzyki, ale też wielbiciele obu gwiazd i Ernesta Brylla, i Marcina Stycznia.

Występ zachwycił zgromadzonych. Nie obyło się bez gromkich braw na stojąco i bez tradycyjnego „bisa”, podczas którego zgromadzeni w trzebnickiej świątyni wspólnie z artystą zaśpiewali utwór „Santo Subito”.Wiadomo, wszystko co dobre szybko się kończy. I tak samo było w tym przypadku. Jednak koncert się skończył, ale każdy poprzez zakupienie płyty artysty mógł zabrać jego muzykę ze sobą do domu i nadal jej słuchać. Do zakupienia były trzy krążki: „21 gramów”, „Bryllowanie”  i „Pieśń o Bogu ukrytym”. Ten ostatni krążek cieszył się wielkim zainteresowaniem, gdyż słuchając go będzie można przeżyć ponownie niedzielny koncert.

Oba niedzielne występy przez zgromadzoną publiczność zostały odebrane bardzo pozytywnie, a nawet uznane za pełne wspaniałych doznań muzycznych, przeżyć artystycznych i pełne emocji.

Zapraszamy na kolejne dwa koncerty w ramach Festiwalu, który odbędą się:

11 września 2011 rok ( niedziela)

Oratorium „Muzyka Ziemi”

Józef Broda – trombity, gajdy, okaryny, drumle

Janusz Kohut – organy, piano

godz. 16  - STRUPINA - Kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

godz. 19 – ZAWONIA – Kościół p.w. Św. Jadwigi Śląskiej

Przypomnijmy, że cały Festiwal odbywa się się pod Patronatem Honorowym Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego.

Dorota Leń

Dominika Łasica