Sobota, 02 lipca 2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
Dożynki gminne i Festiwal Lasu w Rudzie Żmigrodzkiej

Niedzielne święto plonów i lasu to piękne wieńce dożynkowe, liczne konkursy i prezentacje Nadleśnictwa Żmigród, regionalne przysmaki i bogaty wybór stoisk. Pogoda dopisała, na nowy teren rekreacyjny ze świetlicą i dużą wiatą, od rana ściągało więc coraz więcej gości. W południe rozpoczęła się msza koncelebrowana przez księży Krzysztofa Bartoszka, Andrzeja Majchrzaka Marka Chocieja i Jana Balbusa. Nie zabrakło podziękowania za plony i rozważań nad pracą na roli, odniesieniem jej do życia każdego z nas. Dożynki to przede wszystkim tradycyjne obrzędy, które zebranym zaprezentowała nasza rodzima kapela ludowa „Dyszel”. Tu warto odnotować, że w jednym z utworów zaprezentowała się Ola Zygmunt, dziesięciolatka ze Żmigródka, która zdobyła uznanie jurorów programu „Must Be The Music”.

Zwieńczeniem dożynkowego obrzędu było przekazanie chleba na ręce gospodarzy gminy: burmistrza Roberta Lewandowksiego i przewodniczącego rady Jana Czyżowicza, przez starostów dożynek, Irenę Sawicką i Emila Frydlewicza.
Podczas oficjalnych przemówień, zarówno marszałek Marek Łapiński, starosta Robert Adach i burmistrz Robert Lewandowski dziękowali rolnikom za ich trud, ale przywoływali także plany rozwoju regionu. - Współczesna wieś w ostatnich latach ulega wielkim przeobrażeniom, podwyższają się standardy życia, mieszkańcy aktywnie przyczyniają się do rozwoju świadomości w ramach społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie działając w wielu stowarzyszeniach i projektach. Aktywnie korzystając ze środków zewnętrznych, na terenach wiejskich udało nam się zrealizować wiele inwestycji, zdecydowanie podnosząc standardy infrastruktury czy oświaty – podkreślał Robert Lewandowski. Nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród Przemysław Wroński,w swoim przemówieniu przypomniał, że impreza wpisuje się w obchody Międzynarodowego Roku Lasu, a jak ważny jest las pod względem przyrodniczym ale i gospodarczym dla gminy i regionu, nikogo nie trzeba przekonywać.

Dożynki były pierwszą imprezą organizowaną w nowym kompleksie rekreacyjnym, stąd symboliczne przecięcie wstęgi przez burmistrza, sołtysa i marszałka oraz  poświęcenie obiektu. A atrakcji na nim nie brakowało. W loterii fantowej zorganizowanej przez sołectwo, można było zakupić tysiąc losów (żadnych pustych), oraz wziąć dodatkowo udział w losowaniu atrakcyjnych nagród: kosiarek, krzesła biurowego, albumów, roweru, sprzętu AGD.  Kilkanaście sołectw rywalizowało w dorocznym konkursie wieńcowym. Przewodzący oceniającemu je jury starosta Robert Adach podkreślił niezwykle wyrównany i wysoki poziom wszystkich zaprezentowanych instalacji. Pierwsze miejsce zajął wieniec z Powidzka, drugie z  Borzęcina, trzecie z Rudy Żmigrodzkiej zaś czwarte z sołectwa Kaszyce Milickie. Wszyscy  nagrodzeni otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, a każdy wieniec zgłoszony do konkursu, premiowany był bonem o wartości 250 zł, ufundowanym przez Urząd Miejski w Żmigrodzie. Duże zainteresowanie budziły stoiska z profesjonalnym sprzętem firm Makita i Stihl, a nade wszystko pokazy zawodowych drwali występujących w barwach obu marek, (nie było przelewek: przyjechali najlepsi w kraju). Precyzyjne ociosywanie pnia najeżonego mniejszymi drążkami, przerąbywanie pnia siekierą… stojąc na nim, precyzyjne rąbanie pni na czas – zawodnicy zrobili prawdziwy show, co docenili licznie zgromadzeni widzowie. Odbył się także konkurs z udziałem drużyn z nadleśnictw: Milicz, Oborniki Śląskie, Miękinia i Żmigród, dwóch drużyn Państwowej Straży Pożarnej z Trzebnicy oraz reprezentacji żmigrodzkiej policji. Konkurowali w okrzesywaniu  (dla niewtajemniczonych: obcinanie gałęzi), przerąbywaniu kłód siekierą, oraz przerzynaniu kłód pilarką. Każdy z zawodników, jak i szczęściarze z publiczności, wychodził z upominkiem od Nadleśnictwa Żmigród.

Wśród konkursów nie zabrakło atrakcji dla dzieci: Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaprosiła je do rywalizacji rysunkowej – najlepszych młodych artystów nagrodził osobiście prezes Jarosław Charłampowicz. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska lokalnych producentów, nie zabrakło swojskiego jadła, wyrobów artystycznych, miodu, ciast – a wszystko dalekie od „fastfoodowej” konwencji. Przez cały dzień towarzyszył nam wóz satelitarny Radia Wrocław, z redaktorem Tomaszem Sikorą, dzięki któremu impreza zawitała do wszystkich słuchaczy na Dolnym ŚLąsku. Nie zabrakło swojskiego, biesiadnego grania. Od klasycznie folkowych kapeli „Boduszki” po klimaty disco Romantiki i Campari. Osobna sprawa to wystrój wioski. Niemal przed każdym zabudowaniem znalazła się jakaś ozdobna kompozycja, wiele słomianych postaci, dyń – ich twórcom nie zabrakło poczucia humoru i inwencji. Duże zainteresowanie wzbudził zlot motocykli ciężkich i konkurs ma najgłośniejszą maszynę. Stalowe rumaki można było oglądać zarówno na rozległym parkingu, jak i podczas efektownej parady. Nie ukrywajmy: trudno nie zauważyć niemal setki motocyklistów, na wspaniałych, ryczących maszynach.

źródło: http://www.zmigrod.com.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=2&artykul=1719&akcja=artykul

13-09-2011
Lipiec 2022