Sobota, 18 listopada 2017 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Powiatowy Zespół Specjalnych Placówek Szkolno-Wychowawczych - oferta dydaktyczna.

Powiatowy Zespół Specjalnych Placówek  Szkolno-Wychowawczych - oferta dydaktyczna.

Powiatowy Zespół Specjalnych Placówek Szkolno –Wychowawczych w Trzebnicy,  został utworzony przez  Radę Powiatu Trzebnickiego  w kwietniu 2011 roku.

Nowo powstała placówka wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów, którym niepełnosprawność intelektualna utrudnia lub uniemożliwia uczęszczanie do szkół ogólnodostępnych.

W skład Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno- Wychowawczych wchodzą dwie placówki:

a)      Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy,

b)      Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy.

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy

Placówka przeznaczona jest dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z autyzmem posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i obejmuje:

·         Szkołę Podstawową nr 5;

·         Gimnazjum nr 2;

·         Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 2;

·         Szkołę  Przysposabiającą do Pracy.

Placówka dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną, wyposażoną w  specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne np:

·         pracownię komputerową;

·         pracownię terapii ruchowej;

·         salę gimnastyczną;

·         gabinet terapii pedagogicznej;

·         gabinet logopedyczny;

·         świetlicę szkolną;

·         bibliotekę z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej;

·         wielofunkcyjne boisko sportowe  i ogrodzone zielone tereny rekreacyjne;

·         plac zabaw.

Uczniowie z odległych miejscowości lub o trudnej sytuacji rodzinnej mogą przebywać w internacie. Pobyt ucznia w internacie jest bezpłatny. Rodzice pokrywają wyłącznie koszty wyżywienia.

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy

Do Ośrodka uczęszczać mogą dzieci i młodzież  niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w tym z dziecięcym porażeniem mózgowym, poczynając od 3 do 25 roku życia.

Placówka zapewnia swoim podopiecznym wielospecjalistyczną pomoc w zakresie rewalidacji, edukacji, terapii pedagogicznej, terapii logopedycznej oraz rehabilitacji ruchowej, świadczoną w profesjonalnie wyposażonych salach z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i potrzeb dzieci.

Zajęcia w Ośrodku są bezpłatne i trwają 8 godzin dziennie  (od godz. 8.00 do 16.00)  i obejmują:

·         terapię psychologiczną;

·         terapię logopedyczną i alternatywne metody komunikacji;

·         Rehabilitację ruchową z zakresu kinezyterapii i masażu leczniczego;

·         Bioptron;

·         Stymulację polisensoryczną (Sala Doświadczania Świata, zajęcia z żywiołami, metoda porannego kręgu);

·         Usprawnianie w Sali Integracji Sensomotorycznej;

·         neuroterapię metodą EEG - Biofeedback ( treningi koncentracji uwagi)

·         Dogoterapię;

·         Muzykoterapię;

·         Arteterapię;

Ośrodek dostosowany jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych ruchowo w tym na wózku inwalidzkim. Posiada windę, podjazd do budynku oraz odpowiednio dostosowany plac zabaw, pomieszczenia i sanitariaty. Dowóz lub zwrot kosztu dojazdu na zajęcia do Ośrodka zapewnia gmina właściwa miejscu zamieszkania dziecka.

Podstawą skierowania dziecka  jest orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych zespołowych  wydane przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną.

Zainteresowanych Rodziców prosimy o kontakt:

POWIATOWY ZESPÓŁ SPECJALNYCH PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZYCH

55 – 100 Trzebnica, ul. Nowa 1, tel. 71 312 07 40, e-mail: soswtrzebnica@wp.pl