Poniedziałek, 27 marca 2017 r. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
REFORMA OŚWIATY

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

Jesteśmy w przededniu wdrażania reformy oświatowej. Sejm RP uchwalił  ustawy wprowadzające zmiany w prawie oświatowym, mianowicie: ustawę Prawo oświatowe i ustawę Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Zgodnie z nimi zostanie przekształcona struktura szkół, głównie poprzez wydłużenie nauki w liceach ogólnokształcących i technikach oraz stopniowe wygaszanie gimnazjów. Zmiany dotyczyć będą również kształcenia zawodowego oraz organizacji i funkcjonowania szkół i placówek oświatowych na terenie powiatu trzebnickiego. Zgodnie z projektami w/w ustaw, struktura szkolnictwa po reformie będzie obejmować:

1.      8-letnią szkołę podstawową,

2.      5-letnie technikum,

3.      4-letnie liceum ogólnokształcące,

4.      3-letnią branżową szkołę I stopnia,

5.      2-letnią branżową szkołę II stopnia,

6.      3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną.

Zmiany związane z reformą rozpoczną się w roku szkolnym 2017/2018, a zakończą w roku szkolnym 2022/2023.  Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach mają zostać zapoczątkowane od roku szkolnego 2019/2020, a mają zostać zakończone w roku szkolnym 2023/2024. Zgodnie z przyjętymi ustawami, uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będą podlegać promocji do klasy VII. Tym samym rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już prowadzona rekrutacja do tych szkół.

Przekształcanie szkół pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieciach szkolnych. Jako organ prowadzący przygotowujemy się do podjęcia uchwały w sprawie dostosowania sieci  prowadzonych szkół w związku z nowym ustrojem szkolnym.

Budując nowy ustrój szkolny nadal będziemy się starać, aby nasze szkoły stanowiły dla nas podstawę dalszego zwiększania szans edukacyjnych i życiowych naszych uczniów. Przemiany ustroju szkolnego przeprowadzimy w sposób rzetelny i sprawny, nie tracąc z posiadanego dorobku powiatowej oświaty. Będziemy czynić starania, aby w pełni wykorzystać posiadany przez placówki potencjał bazowy i kadrowy.

Informuję, że będę powiadamiał Państwa o działaniach samorządu, wynikających ze zmian ustawowych, a dotyczących szkół i placówek oświatowych podległych powiatowi trzebnickiemu.

Szanowni Państwo, zachęcam do śledzenia reformy oświatowej. Istotne informacje zamieszczane są sukcesywnie na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem: www.reformaedukacji.men.gov.pl.

Starosta Trzebnicki
            Waldemar Wysocki