środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
KSIĘGA DEDYKOWANA ŚP. KS. PROF. ANTONIEMU KIEŁBASIE SDS

W ramach XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy (18-25 września 2011), przebiegającego pod hasłem „Trzebnickie kamienie milowe”, jeden dzień – wtorek, 20 września - będzie poświęcony zmarłemu nagle w 2010 roku ks. prof. Antoniemu Kiełbasie SDS. Zapraszamy w tym dniu do trzebnickiej bazyliki. O godz. 18.30 przewidziana jest Msza św. w intencji Zmarłego, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po Mszy św. ks. Rektor uczelni, gdzie przez wiele lat ks. Kiełbasa prowadził wykłady, dokona prezentacji księgi dedykowanej † ks. Profesorowi, następnie zostanie odsłonięta w bazylice pamiątkowa tablica poświęcona Zmarłemu.

Księga „Servus Sanctae Hedvigis fidelis” (Wierny sługa świętej Jadwigi) została wydana przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu w roku 2011. Przygotowania do wydania księgi rozpoczęto jeszcze za życia ks. Kiełbasy. Miała ona być upamiętnieniem jego siedemdziesiątych urodzin, stała się de facto pośmiertnym uhonorowaniem jego całego dorobku naukowo-dydaktycznego. Licząca 632 stronic księga oprócz wstępów i not o autorach zawiera trzy działy: Życie i dzieło [Ks. Profesora], Zagadnienia historyczne i Zagadnienia teologiczno-filozoficzno-społeczne. Artykuły i opracowania do księgi przygotowało 45 autorów.

Przedmowy do księgi napisali: ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, ks. kard. Joachim Meisner, metropolita z Kolonii w Niemczech i ks. prof. dr hab. Waldemar Irek. Ks. abp Gołębiewski napisał, iż ks. prof. Antoniego Kiełbasę można nazwać „wiernym sługą św. Jadwigi” z racji jego wkładu w badania dziejów życia św. Jadwigi Śląskiej i szerzenia jej kultu w Polsce i poza jej granicami. Z kolei ks. kard. Meisner podkreślił m.in. ogromny wkład i niezwykłą życzliwość Zmarłego wobec grup niemieckich przybywających do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, porównując go do przycisku otwierającego drzwi (Türöffner). Ks. Rektor natomiast przywołując w skrócie życiowe koleje życia Ks. Profesora napisał w zakończeniu: „Księże Profesorze, gratulujemy Ci Twojego życia oddanego wielkodusznie Bogu i ludziom. Dziękujemy za wszelkie dobro, które nam wyświadczyłeś. Życzymy, aby Pan Bóg przyjął Cię do Siebie, byś się cieszył bliskością Chrystusa, któremu służyłeś w kapłaństwie, Jego Matce, którą ukochałeś, i św. Jadwidze Śląskiej, którą szczególnie miłowałeś. Byłeś kapłanem, zakonnikiem, profesorem, który wszystkie talenty otrzymane od Boga przetworzył na wielkie dzieła naukowe, edytorskie, dydaktyczne, łączą je z pracą duszpasterską w Sanktuarium Bazyliki Trzebnickiej. Nie mówimy «żegnaj», lecz «do zobaczenia». Upraszaj dla nas dar kolejnego – już wiecznego – spotkania”.

Bogdan Giemza SDS

12-09-2011