środa, 16 sierpnia 2017 r. Imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trzebnicy

1 marca 2017 r. po raz siódmy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całej Polsce organizowane są uroczystości ku czci Polskich Bohaterów.

Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki wraz z Wicestarostą Jerzym Trelą uczestniczył w trzebnickich obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki swoje przemówienie rozpoczął cytując słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Uroczystości rozpoczęły się na trzebnickim rynku Hymnem Państwowym. Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, który był inicjatorem wydarzenia podkreślił, że Gmina Trzebnica kultywuje pamięć o Bohaterach Narodowych – przypominają o nich m.in. Dęby Katyńskie, Krzyż Katyński, Pomnik Sybiraków, Pomnik II Armii Wojska Polskiego, ul. Armii Krajowej, ul. Żołnierzy Września oraz Rondo Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości odbyła się prelekcja dr Sławomira Węgrzynowicza, historyka, doktora nauk humanistycznych, dotycząca wydarzeń Państwa Polskiego z okresu powojennego, o bohaterstwie żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Państwa Polskiego przeciwstawiali się agresji sowieckiej.

W czasie uroczystości została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, która umiejscowiona została przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych.

Starosta dodał, że odbywające się uroczystości są świadectwem szacunku, pamięci i chwały Bohaterów Narodowych – Żołnierzy Niezłomnych. Dzięki organizowaniu uroczystości poświęconych Bohaterom pamięć o Nich nigdy nie zginie. Dla młodzieży, która tak licznie zgromadziła się w tym dniu to wspaniała i wartościowa lekcja historii i ukazania szlachetnych postaw naszych przodków, naszych Bohaterów. To wyraz poszanowania wartości patriotycznych i kultywowania pamięci o Nich.

Dbajmy o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Pamięć o Nich zawsze będzie żywa. Cześć i Chwała BOHATEROM!

03-03-2017
Sierpień 2017