Sobota, 02 lipca 2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
Wystawy w Bazylice i muzeum kultur w ramach XIX tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Zaproszenie!

WARTO PRZYJŚĆ I ZOBACZYĆ…

W najbliższą niedzielę, 18 września br. w Trzebnicy, nastąpi inauguracja XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Warto zwrócić uwagę na wystawy, które będą również istotną częścią Tygodnia Kultury. W dniu rozpoczęcia, czyli w niedzielę 18 września o godz. 13.30, w trzebnickiej bazylice św. Jadwigi odbędzie się otwarcie wystawy prac znanego artysty Janusza Łozowskiego pt. „Jest inny świat albo opowieści drewnianej duszy” i prac uczniów z Zespołu Szkół im. ks. Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie zatytułowanych „Ksiądz Bochenek. Patron wesoły, strzeże wrota naszej szkoły”, natomiast w środę, 21 września po Mszy św. o godz. 18.30, w Muzeum Kultu św. Jadwigi zostanie otwarta wystawa pt. „Ślady pamięci” poświęconej bł. Janowi Pawłowi II i ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi.

Warto odejść od codzienności i uciec w „inny świat” prac J. Łozowskiego. Autor maluje obrazy na drewnianych planszach, które umieszcza np. w starych ramach okiennych. Plansze są np. fragmentami schodów z rodzinnego domu Artysty lub drzwiami od stodół i komórek. Jak opowiada Autor – „do wystawy przygotowywałem się 3 lata. Jestem wychowany w wierze katolickiej i nie miałem większych problemów, aby pokazać, co gra w mojej duszy. Na wystawie prezentuję 30 prac”. Przygotowanie wystawy w bazylice nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania Artura Cierczka, dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach. Wystawa będzie czynna w dniach od 18 września do 9 października.

Również w bazylice – w kaplicy św. Jadwigi - będzie czynna w dniach 18-25 września wystawa prac uczniów ze szkoły w Czeszowie, jako jedynej noszącej imię ks. W. Bochenka. Będą to prace plastyczne i tomiki poezji poświęconej zasłużonemu Patronowi Szkoły. Należą się słowa uznania dla dyrekcji i grona nauczycielskiego za pielęgnowanie żywej pamięci w młodym pokoleniu o ks. Bochenku.

Z kolei w istniejącym przy bazylice Muzeum Kultu św. Jadwigi w dniach od 21 września do 15 listopada będzie czynna wystawa poświęcona bł. Janowi Pawłowi II i ks. W. Bochenkowi. Zostaną zaprezentowane po raz pierwszy m.in. świeca i kielich oraz patena podarowane przez Jana Pawła II dla trzebnickiego sanktuarium, jego wpisy do ksiąg pamiątkowych z okresu jego pobytu w Trzebnicy jako biskupa krakowskiego. Gdy chodzi o długoletniego duszpasterza Trzebnicy – ks. Bochenka zostaną udostępnione m.in. jego własnoręcznie pisane kazania, ogłoszenia parafialne, przyznane mu odznaczenia.

Warto skorzystać z niepowtarzalnej okazji i zawitać osobiście, zabierając ze sobą rodzinę i przyjaciół, by zwiedzić wspomniane wystawy.

Bogdan Giemza SDS

16-09-2011