środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
Wiosna, życie i promyczki słońca w utworach Józefa Brody i Janusza Kohuta

Trombity, gajdy, okaryny, drumle, organy, piano i śpiew słowika, to niektóre z instrumentów i elementów muzycznych, które było można usłyszeć podczas niedzielnych koncertów, zarówno w Strupinie, jak i w Zawoni. Gwiazdami byli Józef Broda i Janusz Kohut, artyści o międzynarodowym uznaniu.

Oratorium „Muzyka Ziemi” to nazwa obu koncertów, które odbyły się w niedzielę 11 września br. w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Oba koncerty były do siebie podobne, choć różniły się od siebie, wykonaniem artystów, programem, użytymi instrumentami, doznaniami muzycznymi czy też wspaniałą publicznością. Ich się nie da do końca opisać, je trzeba było zobaczyć.  Niedzielne koncerty to kolejne spotkania w ramach trwającego Festiwalu.

Gospodarzem pierwszego niedzielnego koncertu była Gmina Prusice i ks. proboszcz parafii Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze kilka minut przed koncertem świątynia zapełniałam się z chwili na chwile sporą publicznością nie tylko z terenu Gminy Prusice, ale także z powiatu trzebnickiego i przyjezdnych gości. Drugi koncert odbył się w Kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Zawoni. Tutaj również dopisała publiczność wielbicieli i melomanów muzyki klasycznej, a jednocześnie góralskiej. Występy uświetnili: Józef Broda i Janusz Kohut.

Na Koncercie swoją obecnością zaszczycił Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński. W Prusicach uczestniczyła w koncercie Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Renata Cybulska. Natomiast koncert w Zawoni odbył się pod Patronatem Wójta Gminy Zawonia Andrzeja Farańca. W koncercie uczestniczył również Starosta Trzebnicki Robert Adach.

Józef Broda – grający na instrumentach takich jak: trombity, gajdy, okaryny i drumle, a także instrumentach ze słomy, które w większości wykonał własnymi rękoma. Góral, gdyż Józef Broda nim jest nie tylko wspaniale grał, ale także wspaniale mówił i śpiewał, opowiadał o wiośnie, skowronkach, przemijaniu, życiu i promykach słońca. Ludzi zgromadzonych w strupińskiej świątyni nazwał właśnie takimi promyczkami słońca, którzy przychodząc na koncert jeszcze bardziej ją rozświetlili. Zadawał pytanie „Jak żyć”. Przywoływał wiosnę i wiosenność. Wspomniał, że początek jesieni to tak samo jak początek wiosny, że drugi człowiek i rodzina są najważniejsi. Artysta złapał również świetny kontakt z publicznością, którą chętnie namawiał do wspólnego śpiewania, zarówno w Strupinie, jak i w Zawoni. Podczas drugiego koncertu również rozmawiał z publicznością. Jego występ został odebrany bardzo wspaniale.

Zaprezentowany materiał przez Józefa Brodę znajduje się na jego płycie nagranej w 1997 roku pod tytułem „Symfonia o przemijaniu, życiu, śmierci…”Płyta została nagrana w naturalnych warunkach, bez użycia efektów dźwiękowych. Znajdujący się na niej materiał jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku artystycznego.

Niedzielne koncerty rozświetlił oczywiście występ drugiego wspaniałego artysty Janusza Kohuta, który przeplatał go swoimi wspaniałymi wykonaniami muzycznymi na organach pochodzących z płyty Oratorium „Muzyka Ziemi”. Jego granie nie było tylko piękną ucztą muzyczną dla uszu, ale także wspaniałym widokiem grających palców na klawiszach dla oczu. Wykonane utwory zawierały w sobie folklor podbeskidzki i akcenty góralskie. Zostały wykonane w nowoczesnych aranżacjach z użyciem unikalnych instrumentów ludowych połączonych z muzyką klasyczną.

Podczas występu w Zawoni nie obyło się bez tradycyjnego „bisa”. Artyści podczas obu wystąpień zostali nagrodzeni gromkimi owacjami na stojąco.Wspaniałe nawiązanie kontaktu z publicznością, świetna publiczność, doskonała atmosfera i klimat, pozytywny odbiór, niesamowite doznania muzyczne dla uszu i oczu, przeżycia artystyczne i dużo emocji tworzyło niesamowitą całość.

Jednak co dobre szybko się kończy i tak było także teraz. Każdy kto chciał, z muzyką artystów pozostać na dłużej i zabrać ją ze sobą mógł to zrobić zakupując płytę, która jak było można zauważyć cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach Festiwalu, który odbędzie się:

18 września 2011 rok ( niedziela)

Anna Adamiak – mezzosopran

Robert Kulas – organy, piano

Godz. 16. KRYNICZNO – Kościół p.w. Stanisława Biskupa Męczennika

Przypomnijmy, że cały Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego.

Dorota Leń

Dominika Łasica