Niedziela, 27 listopada 2022 r. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Nagroda Kulturalna Śląska w rękach Dolnoślązaka Pana Stanisława Wysockiego.

Od 1997 roku przyznawana jest Nagroda Kulturalna Śląska za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki. Ponadto nagroda ta przyznawana jest za szczególne zasługi w zakresie utrzymania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego.

W tym roku w sobotę 3 września w niemieckim mieście Goslar Nagrodę Kulturalną Śląska 2011 otrzymał Pan Stanisław Wysocki, wrocławski rzeźbiarz, autor „Powodzianki” oraz dziennikarz i wydawca Alfred Theisen. Na uroczystej gali w Pałacu Cesarskim, w której uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Trzebnickiego oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Marek Łapiński, nagrodę Panu Stanisławowi wręczył Uwe Schunemann – Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolna Saksonia.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4000 euro oraz statuetki Silesia autorstwa Stanisława Wysockiego. Tradycja przyznawania Nagrody to gest porozumienia i pojednania między Niemcami i Polakami.

Pan Stanisław Wysocki obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest on autorem sławnej POWODZIANKI, rzeźby Murzyna na Placu Solnym i wielu innych tak charakterystycznych dla Dolnego Śląska prac. Jego dzieła były prezentowane w Niemczech, Włoszech, Danii, Szwecji, Anglii, Turcji oraz w wielu innych krajach. Twórczość Pana Stanisława przepełniona jest zmysłowością, innowacyjnością, u niego każdy detal się liczy. Wrocławianie i mieszkańcy Dolnego Śląska mogą na co dzień podziwiać pomnik Powodzianki wystawiony tuż przy wschodnim przylądku wyspy Kępa Mieszczańska.

Serdecznie gratulujemy Panu Stanisławowi i życzymy kolejny sukcesów. Natomiast wszystkich czytelników zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

21-09-2011
Listopad 2022