Wtorek, 19 września 2017 r. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Dożynki Gminy Żmigród i Dożynki Gminy Prusice

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”
Zygmunt Gloger

Każdego roku na przełomie sierpnia i września organizowane są uroczystości dożynkowe także w Gminach naszego Powiatu. Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, który wpisuje się w tradycję polskiej wsi. Tego dnia rolnicy składając przed ołtarz wieńce dożynkowe i bochny chleba dziękują Bogu za pomyślne zbiory, błogosławieństwo i opiekę bożą.

Wzorem roku poprzedniego Pan Starosta Waldemar Wysocki w dniu 26 sierpnia 2017 r. przyjął zaproszenie od włodarzy oraz starostów dożynek w Gminie Żmigród i Prusice do wspólnego świętowania razem z mieszkańcami Powiatu Trzebnickiego. Barwne korowody wieńców na czele ze starostami dożynek udały się pod ołtarze polowe, gdzie odbyły się uroczyste Msze święte.

Różnorodność organizowanych uroczystości w poszczególnych Gminach, niepowtarzalny klimat, gościnność gospodarzy oraz piękno i pielęgnacja staropolskich tradycji, godna jest podziwu dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego święta.

29-08-2017