środa, 22 listopada 2017 r. Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
Dożynki Gminne w Brzeziu

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem w pierwszy weekend września, tym razem Sołectwo Brzezie stało się organizatorem Dożynek Gminy Trzebnica. Każdy, kto w pierwszą słoneczną sobotę września postanowił spędzić czas w tym uroczym miejscu, mógł poczuć się jak honorowy gość wyjątkowego gminnego święta. Pięknie ustrojona wieś już u progu powitała licznie przybyłych gości. Pełniący na co dzień funkcję boiska sportowego zielony teren wypełnił się kilkunastoma domkami wystawowymi, w których mieszkańcy poszczególnych miejscowości Gminy Trzebnica ubrani w regionalne okazałe stroje reprezentowali bogactwo wypieków oraz dań regionalnych. Na szczególną uwagę zasługują piękne wieńce dożynkowe, które stały się swoistą wizytówką większości sołectw Gminy Trzebnica.

Uroczystość Dożynek Gminnych rozpoczął barwny korowód, w którym oprócz władz gminnych na czele z Burmistrzem Gminy Trzebnica Panem Markiem Długozimą oraz Sekretarzem Gminy Panem Danielem Buczakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Mateuszem Staniszem uczestniczyli przedstawiciele wszystkich miejscowości Gminy Trzebnica oraz zaproszeni goście w tym reprezentanci Powiatu Trzebnickiego na czele z Wicestarostą Panem Jerzym Trelą oraz Sekretarzem Powiatu Trzebnickiego Panem Robertem Borczykiem.

Niezwykle uroczysty charakter miała Msza Święta Dziękczynna pod przewodnictwem Prowincjonała Salwatorianów Ks. Piotra Filasa SDS koncelebrowana przez sześciu kapłanów na czele z ks. Dziekanem Jerzym Olszówką. Na szczególną uwagę zasługuje szacunek wobec chleba, który w darze wniosły wszystkie z sołectw Gminy Trzebnica, a następnie po ich poświeceniu zostały rozdzielone wśród wszystkich przybyłych.

Po zakończeniu Mszy Dziękczynnej przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie gminnego święta. Jako pierwsi przybyłych powitali Starościna dożynek Pani Krystyna Borecka-Roszak oraz Starosta dożynek Pan Wiktor Sieradzan. Następnie uroczyste przemówienie wygłosił Burmistrz Pan Marek Długozima, który dziękując za codzienny trud pracy rolników wyróżnił 10 rolników Gminy Trzebnica wręczając wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Mateuszem Staniszem odznaki „Zasłużonych dla rolnictwa” ufundowane przez Ministra Rolnictwa. Część oficjalną zwieńczył autorski obrzęd dożynkowy wykonany przez mieszańców Brzezia, którego jakość została nagrodzona gromki oklaskami.

Dożynki gminne w Brzeziu to było prawdziwe święto, które nie ma sobie równych. Zaangażowanie mieszkańców sołectwa Brzezie oraz pozostałych sołectw godne są podziwu i uznania. Choć to tylko gminne dożynki jednak ich jakość oraz styl ich przygotowania w połączeniu z unikalną tożsamością wspólnoty, który tworzą mieszkańcy Gminy Trzebnica przewyższa swą klasą dożynki o zasięgu wojewódzkim, a wręcz równając jej z dożynkami klasy ogólnopolskiej.

07-09-2017