środa, 22 listopada 2017 r. Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
Nowa jakość drogi powiatowej nr 1323 D Kędzie - Barkowo w gm. Żmigród

Droga powiatowa nr 1323 D Kędzie – Barkowo w gm. Żmigród należy do liczącej ponad 400 km sieci dróg powiatowych. Dotychczas zniszczona nawierzchnia jezdni uniemożliwiała bezpieczną komunikację szczególnie dla mieszkańców Kędzia, dla których ponad 3 km odcinek drogi stanowi prawdziwe komunikacyjne „okno na świat” umożliwiające dojazd do Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Barkowie, Kościoła pw. św. Marcina czy też Wiejskiego Ośrodka Zdrowia oraz do innych szlaków komunikacyjnych. Natomiast dla mieszkańców Barkowa wskazany odcinek stanowi drogę ruchu turystycznego prowadzącą do atrakcyjnych terenów położonych w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy.

30 października 2017 r. komisja pod przewodnictwem Starosty Trzebnickiego Pana Waldemara Wysockiego oraz przy udziale Pana Roberta Borczyka – Sekretarza Powiatu Trzebnickiego, Pana Pawła Kaźmierczaka – p.o. Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Trzebnicy, Pana Karola Bruskiego – Inspektora Terenowego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Pana Wiesława Sadłochy – Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oraz Pana Przemysława Frala – kierownika budowy dokonała szczegółowej oceny stanu przeprowadzonych prac na długości 990 metrów bieżących drogi wraz z jej poszerzeniami na łukach. Komisja z uznaniem przyjęła jakość i terminowość prac wykonanych przez Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o.
Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki staraniom Zarządu Powiatu Trzebnickiego utworzonego w ramach koalicji klubów „Skuteczni dla Rozwoju Marka Długozimy” oraz Prawa i Sprawiedliwości, już w 2015 r. to Zarząd wskazał drogę powiatową Kędzie – Barkowo, jako zadanie priorytetowe do programu realizowanego przez Województwo Dolnośląskie na finansowanie ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych.
Powiat Trzebnicki już po raz drugi pozyskał dofinansowanie w wysokości 99000 zł. Na rok 2018 zaplanowano przebudowę ostatniego niespełna kilometrowego odcinka tej drogi, która jak podkreśla Zarząd zostanie po raz trzeci wsparta ze środków Województwa Dolnośląskiego.
Warto podkreślić, że zrealizowana inwestycja na terenie Gminy Żmigród należy do kolejnej z inwestycji wykonanych w ramach Zrównoważonego Program Rozwoju Powiatu Trzebnickiego. Natomiast rok 2017 jest szczególnym pod względem realizacji zadań drogowych dofinansowanych ze środków zewnętrznych, w tym z programu wieloletniego pn. ,,Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019''.
Powiat Trzebnicki, jako niekwestionowany lider zrealizował dwa projekty w gminach Trzebnica i Zawonia, które zostały wsparte w 50% z dotacji będącej w dyspozycji Wojewody Dolnośląskiego.
Sukces w pozyskiwaniu środków zewnętrznych zapowiada się również na rok 2018, bowiem o dofinansowanie walczą kolejne priorytetowe projekty drogowe.

07-11-2017