środa, 13 grudnia 2017 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Infrastruktura drogowa, edukacyjna i zdrowotna priorytetami projektu budżetu Powiatu Trzebnickiego na 2018 r.

Mieszkańcy Powiatu Trzebnickiego

Powiat Trzebnicki, to lokalna wspólnota samorządowa tworzona przez mieszkańców Powiatu zamieszkujących gminy: Oborniki Śląskie, Prusice, Trzebnica, Wisznia Mała, Zawonia oraz Żmigród.

Zarząd Powiatu Trzebnickiego utworzony w ramach koalicji klubów „Skuteczni dla Rozwoju Marka Długozimy” oraz „Prawa i Sprawiedliwości”, którego jako Przewodniczący reprezentuję wraz z Wiceprzewodniczącym Panem Jerzym Trelą oraz Panem Sławomirem Błażewskim i Panem Danielem Buczakiem za priorytet swoich działań przyjął realizację Zrównoważonego Programu Rozwoju Powiatu Trzebnickiego.

Na jakość życia wspólnoty samorządowej, którą tworzymy wpływ ma szereg czynników począwszy od społecznych po stricte ekonomiczne. Jednym z najważniejszych dokumentów, którego realizacja zwiększa komfort naszego codziennego życia jest budżet jednostki samorządu terytorialnego. Na podstawie dochodów możemy planować tak bardzo oczekiwane przez wszystkich inwestycje. Dobrze przygotowany plan finansowy pozwala nie tylko na bieżące zarządzanie naszym wspólnym majątkiem, ale co bardzo istotne pozwala rozwiązywać istniejące problemy, czy wręcz zagrożenia.

Na wydatki budżetu w latach 2016 i 2017 największy wpływ miała realizacja Programu Naprawczego oraz Ratunkowego Szpitala Powiatowego im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przeznaczona na ten cel kwota ponad 10 mln zł. pozwoliła nie tylko na przywrócenie płynności finansowej i redukcję ponad 30 mln długu Szpitala, ale co najważniejsze na powstrzymanie groźby likwidacji naszej renomowanej placówki.

Realizacja kosztownego programu ratowania Szpitala miała wpływ na konieczność ograniczenia innych oczekiwanych przez Państwa inwestycji. Odłożone z konieczności inwestycje szczególnie w zakresie infrastruktury drogowej stały się podstawą założeń do przygotowanego przez Zarząd Powiatu Trzebnickiego projektu budżetu Powiatu na rok 2018 r. Prawie 18 mln zł to rekordowa suma, którą przeznaczymy na budowę, przebudowę oraz remont naszych dróg powiatowych. Nowością będzie program polepszenia bezpieczeństwa poprzez budowę chodników przy drogach powiatowych w partnerstwie z lokalnymi samorządami, na który zarezerwowaliśmy kwotę ponad 1,7 mln zł.

Ten rekordowy budżet, który został zasilony poprzez pozyskanie ponad 4,5 mln zł środków zewnętrznych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia naszych mieszkańców.

W 2018 r. zakończymy generalną przebudowę powiatowej drogi rozwoju Trzebnica – Sułów. Zakończymy przebudowę drogi Kędzie – Barkowo. Zakończymy przebudowę drogi prowadzącą do zabytkowego drewnianego kościoła w Złotowie. Dokonamy modernizacji drogi nr 1277 na odcinku Barkowo – Żmigród. Przebudujemy drogę na odcinku Janiszów – Biedaszków Wielki oraz wiele innych.

Nową jakość Powiatu Trzebnickiego odczuje nasza młodzież, która kształci się w Powiatowych Zespołach Szkół. Tylko na realizację programów polepszających jakoś kształcenia przeznaczono kwotę ok. 3,8 mln zł. w tym ze znacznym wsparciem środków unijnych.

Zdrowie naszych mieszkańców traktowane jest przez Zarząd Powiatu Trzebnickiego w sposób szczególny. W projekcie budżetu zostały zagwarantowane wydatki na adaptacje pomieszczeń w Szpitalu Rehabilitacyjnym i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie w wysokości 450.000 zł oraz przebudowę oddziału położniczego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w kwocie 130.000 zł. Za bardzo istotny dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów Szpitala w Trzebnicy uznano zakup baterii akumulatorowych do oddziału chirurgii, na który zabezpieczono kwotę 200000 zł.

Szanowni Państwo,

Projektu budżetu Powiatu Trzebnickiego na 2018 r., którego jesteśmy autorami i za realizacje, którego bierzemy odpowiedzialność to budżet, który tworzy nową jakość Powiatu Trzebnickiego. Dochody w łącznej kwocie 87.529.405 zł oraz wydatki w bezpiecznej wysokości 87.055.125 zł sprawiają, że budżet został zaplanowany w sposób przemyślany bez obciążenia go długami na kolejne lata.

Natomiast wydatki majątkowe w rekordowej wysokości prawie 24 mln zł. wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia nas Wszystkich.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze szczegółami przyjętych przez Zarząd założeń.

Waldemar Wysocki

Starosta Powiatu Trzebnickiego