Niedziela, 23 września 2018 r. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
Świąteczny prezent dla mieszkańców Kosinowa

Tegoroczny przedświąteczny okres w Powiecie Trzebnickim przebiega w sposób wyjątkowy. W radosny nastrój Świat Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczestnicy projektu zrealizowanego w dniach 11-12 grudnia 2017 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Leśnej 1 w Trzebnicy pn. „Radosne Święta”. Wykonane podczas warsztatów przez prawie 300 uczniów szkół z Gminy Zawonia, Trzebnica i Żmigród pod czujnym okiem Państwa Bożeny i Pawła Łaczmańskich drewniane ozdoby w postaci aniołków, mikołajów, reniferów oraz własnoręcznie udekorowane pierniki ozdobiły pierwszą powiatową choinkę.
Uśmiech dzieci oraz radość ze wspólnej zabawy sprawiły, że dotychczasowa sala konferencyjna, w której najczęściej odbywają się posiedzenia sesji oraz stałych komisji Rady Powiatu Trzebnickiego, zamieniła się w bajkowy świat, w którym spełniają się świąteczne życzenia.

Wyjątkowy nastrój Świąt zapanował również w innych miejscowościach Powiatu Trzebnickiego. Dzień 11 grudnia 2017 r. na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Kosinowa. Społeczność tej niewielkiej miejscowości w Gminie Prusice otrzymała wyjątkowy prezent od Zarządu Powiatu Trzebnickiego. Za sprawą złożonego przez Starostę Trzebnickiego Pana Waldemara Wysockiego podczas obrad XLVII sesji Rady Powiatu Trzebnickiego w dniu 24 listopada 2017 r. przyrzeczenia danemu sołtysowi wsi Pani Wandzie Maryniak, w ekspresowym tempie spełniły się marzenia mieszkańców o nowej nawierzchni drogi.

Komisja pod przewodnictwem Starosty Trzebnickiego Pana Waldemara Wysockiego oraz przy udziale Pana Sławomira Błażewskiego – Etatowego Członek Zarządu Powiatu Trzebnickiego, Pana Roberta Borczyka – Sekretarza Powiatu Trzebnickiego, Pana Sławomira Zarentowicza – Radnego Rady Powiatu Trzebnickiego, Pana Pawła Kaźmierczaka – p.o. Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Trzebnicy, Pana Wiesława Sadłochy - inspektora nadzoru inwestorskiego oraz Pana Tadeusza Siczka – Prezesa Przedsiębiorstwa Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Piotroniowic, dokonała szczegółowej oceny stanu przeprowadzonych prac na długości ok. 600 metrów bieżących drogi wraz z utwardzeniem poboczy.
Nowo wyremontowana droga powiatowa dla mieszkańców Kosinowa, to prawdziwe okno komunikacyjne na świat. Niespełna 600 metrowy odcinek to odległość, która dzieli mieszkańców od połączenia z drogą ekspresową S 5 węzeł „Prusice”, dzięki któremu już niebawem przemierzać będą Europę.
Warto wspomnieć, że pomimo niekwestionowanej przez Zarząd Powiat Trzebnickiego pilnej potrzeby wykonania tej drogi, władze samorządu Gminy Prusice nie wskazały jej, jako priorytetowej. Jedynie za sprawą starań sołtysa wsi Kosinowo Pani Wandy Maryniak, dodatkowo wzmocnionej wystąpieniem podczas obrad XLVII sesji Rady Powiatu Trzebnickiego w dniu 24 listopada 2017 r. oraz przy niedowierzaniu części radnych w tym szczególnie radnego ze Żmigrodu, który prawdopodobieństwo wykonania tej drogi przez Zarząd Powiatu Trzebnickiego określił mianem „cudu” za sprawą Zarządu Powiatu Trzebnickiego, powstała kolejna bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja.
Powstała w niespełna 3 tygodnie inwestycja, na którą mieszkańcy Kosinowa czekali przez całe dekady potwierdza fakt, że Zarząd Powiatu Trzebnickiego utworzony w ramach koalicji klubów „Skuteczni dla Rozwoju Marka Długozimy” oraz „Prawa i Sprawiedliwości” w skład, którego wchodzą Starosta Trzebnicki Pan Waldemar Wysocki, Wicestarosta Pan Jerzy Trela oraz członkowie Zarządu Powiatu Trzebnickiego Pan Sławomir Błażewski oraz Pan Daniel Buczak, realizują złożone mieszkańcom przyrzeczenie inwestycji w każdej z gmin w Powiecie Trzebnickim.
Potwierdzeniem dbałości o potrzeby mieszkańców zamieszkujących najmniejsze miejscowości Powiatu Trzebnickiego stanowią obecnie realizowane zadania budowy chodników w miejscowości Głuchów Dolny w Gminie Zawonia oraz Borzęcin w Gminie Żmigród, które powstają w ramach nowego programu Zarządu Powiatu Trzebnickiego pn. „Program polepszenia bezpieczeństwa poprzez budowę chodników przy drogach powiatowych w partnerstwie z lokalnymi samorządem” stanowiącego rozszerzenie Zrównoważonego Program Rozwoju Powiatu Trzebnickiego.
Jestem przekonany, że zrealizowane w tym roku inwestycje drogowe oraz zapowiedź nowych, które zostały zabezpieczone w projekcie budżetu na rok 2018 r., i których wartość oszacowano na prawie 18 mln zł. sprawią, że w świątecznej atmosferze bez podziałów przyjmiemy budżet Powiatu Trzebnickiego. Budżet za sprawą, którego z nowej jakości dróg i chodników cieszyć się będą mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości.

Waldemar Wysocki
Starosta Powiatu Trzebnickiego