polski angielski niemiecki
środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
MFMKiO - Teresa Lipowska słynna Aktorka Polska w Żmigrodzie oraz Wysokim Kościele

 


Jednym z ostatnich już koncertów w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwaliu Muzyki Kameralnej i Organowej był występ Teresy Lipowskiej (znanej aktorki z wielu filmów polskich). 

 

 

Pani Teresa Lipowska przepięknie recytowała wiersze oraz homilie Błogosławionego Jana Pawła II. Akompaniował jej znany w kraju i zagranicą Tomasz Glanc- wybitny organista.Na koncert przybyły tłumy, zarówno do Żmigrodu, gdzie pierwszy koncert odbył się w Kościele p.w. Św. Trójcy o godz. 16, następnie o godz. 19. do Wysokiego Kościoła – w Kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP.


Fani aktorki, pamiętali o jej imieninach i zarówno w Żmigrodzie jak i Wysokim Kościele odśpiewano aktorce sto lat.
TERESA LIPOWSKA -ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej  w Łodzi. Występowała w warszawskim Teatrze Ludowym i Teatrze Współczesnym Syrena. Wiele lat związana z kabaretem "Dudek". Choć aktualnie jest na emeryturze nadal występuje w teatrze i telewizji. Obecnie występuje w serialu "M jak miłość", jako Barbara Mostowiak i za tę rolę w 2004 r. otrzymała nagrodę "ZłotyEkran" w kategorii ulubiona postać kobieca. . Jest jedną z bohaterek książki "Siła codzienności" autorstwa: Marzanny Graff- Oszczepalińskiej.  W 2007 r. aktorka obchodziła jubileusz półwiecza pracy zawodowej na scenie. Jubileusz odbył się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. W 2010 została wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Wielki Splendor. Grała w ponad 80 filmach m.in. : Tato, Na dobre i na złe, Klan, Matki, żony i kochanki,.

 TOMASZ GLANC jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku , uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach organowych, pianistycznych i dyrygenckich. Sam tez prowadzi mistrzowskie warsztaty improwizacji organowej. Od wielu lat koncertuje w Europie, Azji i Ameryce, nie tylko jako organista, lecz również jako pianista i kompozytor. Współpracuje z wieloma wybitnymi solistami i orkiestrami kameralnymi oraz symfonicznymi. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych, dwóch płyt DVD oraz 26 płyt CD. Stałym punktem koncertów są improwizacje w rożnych stylach od baroku przez romantykę do jazzu włącznie oraz własne kompozycje. Na jego koncie kompozytorskim znajduje sie ponadto 320 utworów wokalnych i orkiestrowych, ponad 180 transkrypcji na organy, kompozycje na fortepian, flet, skrzypce, wiolonczele, saksofon i klarnet. Tomasz Glanc przebywa w Niemczech, gdzie jest dyrektorem szkoły muzycznej, kantorem i organistą oraz kierownikiem letniego festiwalu muzycznego.
Zapraszamy na ostatni - Finałowy Koncert pod patronatem Wicemarszałka Marka Łapińskiego, który odbędzie się 21 października o godz. 20 w Trzebnickiej Bazylice wystąpi


Grzegorz Turnau


Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

 

Dominika Łasica

 

 

 

 

 

 

 

 

03-10-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Luty 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28