Czwartek, 18 stycznia 2018 r. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Debiut powiatowego programu chodnikowego

22 grudnia 2017 r. to data szczególna dla rozwoju Powiatu Trzebnickiego. Wieloletnie oczekiwania i nadzieja na bezpieczny i szybki przejazd do Wrocławia w końcu się ziścił. Otwarcie drogi ekspresowej S5 na odcinku Prusice – Wrocław, to najlepszy świąteczny prezent dla mieszkańców naszego Powiatu.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach w Powiecie Trzebnickim, to priorytet działań Zarząd Powiatu Trzebnickiego utworzonego w ramach koalicji klubów „Skuteczni dla Rozwoju Marka Długozimy” oraz „Prawa i Sprawiedliwości”, którego jako Przewodniczący reprezentuję wraz  z Wiceprzewodniczącym Panem Jerzym Trelą oraz Panem Sławomirem Błażewskim i Panem Danielem Buczakiem. Wymierne efekty poprawy jakości dróg płynące z naszego autorskiego Programu Zrównoważonego Rozwoju Powiatu, stały się podstawą do jego rozszerzenia o moduł budowy chodników. Zarząd Powiatu Trzebnickiego dokonał szczegółowego przeglądu dróg powiatowych oraz złożonych przez mieszkańców wniosków i na tej podstawie dokonał  wskazania miejsc szczególnych, w których dla poprawy bezpieczeństwa powinny powstać chodniki. Jako pierwsze zostały wskazane lokalizacje w miejscowości Borzęcin (gm. Żmigród) oraz Głuchów Dolny, (gm. Zawonia).

22 grudnia 2017 r. dokonano odbioru dwóch zleconych do wykonania w 2017 roku zadań inwestycyjnych. W miejscowości Borzęcin dokonano odbioru częściowego robót budowlanych polegających na wykonaniu podbudowy pod nawierzchnię bitumiczną wraz z obrzeżami na długości 340 mb.

Wartość wykonanych prac oszacowano na kwotę 63 881, 27 zł. Do wykonania pozostała nawierzchnia bitumiczna. Całość zadania wyniesie 128.000 zł. Chodnik zostanie oddany do użytkowania w pierwszej połowie 2018 roku.

W miejscowości Głuchów Dolny dokonano odbioru końcowego budowy chodnika na długości. ok. 200 mb. Wartość końcowa zadania wyniosła 71 025, 02 zł brutto.

Program polepszenia bezpieczeństwa poprzez budowę chodników przy drogach powiatowych w partnerstwie 50/50 z gminami Powiatu Trzebnickiego, to autorski projekt Zarządu Powiatu Trzebnickiego, który w partnerstwie z samorządami ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców nawet najmniejszych miejscowości. Tym bardziej trudno zrozumieć działanie opozycyjnych radnych, którzy w przyjętym budżecie Powiatu Trzebnickiego na 2018 r. obniżyli środki przewidziane na jego realizację w 2018 r.  z  zagwarantowanej przez Zarząd kwoty 1,3 mln zł.  pozostało jedynie 608.000 zł. Trudno zrozumieć intencje opozycyjnych radnych, którzy zamiast wspierać budowę chodników we wszystkich gminach postanowili, że chodniki nie powstaną w Gminie Trzebnica, Prusice i Wisznia Mała.

Takie działanie nie tylko pozbawia sens partnerstwa ze wszystkimi samorządami, ale co najistotniejsze głosami opozycyjnych radnych dzieli mieszkańców gmin Powiatu Trzebnickiego na lepszych i gorszych. Mam nadzieje, że ta bardzo niekorzystna decyzja opozycyjnych radnych zostanie zmieniona i w partnerstwie ze wszystkimi samorządami wspólnie wpłyniemy na polepszenie bezpieczeństwa mieszkańców „Naszych Małych Ojczyzn”.

Waldemar Wysocki

Starosta Trzebnicki