Wtorek, 26 września 2017 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Ginące zawody II

30.09.2011- 01.10.2011 rozpoczęliśmy realizacje projektu „Ginące zawody II– Dziedzictwo Kulturowe Krainy Wzgórz Trzebnickich. Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży”, w ramach którego zorganizowane zostaną trzy dwudniowe zajęcia warsztatowe dla dzieci z trzech szkół powiatowych; PZS nr 1 w Trzebnicy, PZS nr 2 w Trzebnicy oraz PZS w Obornikach Śląskich.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznych warsztatów Powiat Trzebnicki ponownie aplikował o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na realizacje tego projektu i ponownie udało się.

O godz. 12 w piątek Sekretarz Powiatu Artur Kania pożegnał pierwszą 30 osobową grupę uczestników tego projektu, uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr. 2 w Trzebnicy, każdemu wręczając upominek - przydatny w drodze. Młodzież ruszyła pieszo do Kuraszkowa. Pierwszy przystanek miał miejsce w Marcinowie, w Muzeum Regionalnym u Kowalskich. Tam, właściciel Marian Kowalski wraz z synem Tomaszem , przeprowadził wykład dotyczący kowalstwa oraz staropolskiej metody wypieku chleba. Każdy z uczestników mógł zasmakować świeżego wypieku.

Następnie grupa,  mijając Rzepatowice i Przecławice, ruszyła czerwonym szlakiem wśród pięknych widoków Krainy Wzgórz Trzebnickich do Kuraszkowa. W schronisku Młodzieżowym „Dworek” czekało na nich już ognisko i pyszne kiełbaski.

Nazajutrz rozpoczął się dzień pełen wrażeń. Od samego rana uczestnicy projektu zostali podzieleni na  trzy 10 osobowe grupy i rozpoczęły się warsztaty. Najpierw z bicia monet, kaligrafii piórem i piórkiem oraz  garncarstwa. Warsztaty prowadzili wykonawcy wybrani w drodze zaproszenia do składania ofert Janusz Ćwiertnia – Bicie Monet, Marta Mroczek – Kaligrafia oraz Elżbieta Filipkiewicz – Garncarstwo.  Następnie młodzież mogła zobaczyć i nauczyć się prac nad witrażem (Paweł Marynowski) oraz zmierzyć się z wykonaniem  kwiatów z bibuły podczas warsztatów z bibułkarstwa z Panią Aleksandra Boną Waniek. Na zakończenie drugiego dnia warsztatów uczestnicy wysłuchali wykładu dotyczącego wymarłych zawodów poprowadzonego przez Pana Bogdana Kowalskiego.

W kolejnych terminach z projektu skorzystają jeszcze młodzież z PZS nr. 1 w Trzebnicy oraz dzieci z PZS w Obornikach Śląskich.

Dominika Łasica

03-10-2011