Czwartek, 18 października 2018 r. Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
Kwalifikacja Wojskowa 2018

Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki w dniu 12 marca 2018 r. wizytował przebieg pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej z zakresu kwalifikacji wojskowej. Tegoroczna komisja wojskowa w Powiecie Trzebnickim trwała od 20 lutego do 13 marca br. Swoim działaniem obejmowała sześć gmin z Powiatu Trzebnickiego: Trzebnicę, Oborniki Śląskie, Prusice, Żmigród oraz Wisznię Małą.
Celem kwalifikacji wojskowej było ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji określony został zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2254)

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2018 r. podlegają :
• mężczyźni urodzeni w 1999 roku;
• mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
• mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B);
• mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), a termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po 28 kwietnia 2018 r.;
• kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
O terminach i miejscach odbywania się Kwalifikacji Wojskowej podano do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Każdy podlegający obowiązkowej kwalifikacji wojskowej otrzymał imienne wezwanie do stawienia się we wskazane miejsce.

13-03-2018