Piątek, 20 września 2019 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Dolnośląskie Spotkanie Diagnostyczne w ramach projektu EDUSCIENCE.

W dniach 17 – 18 października 2011 roku w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1 odbyło się Dolnośląskie Spotkanie Diagnostyczne w ramach projektu edukacyjnego EDUSCIENCE – podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii. W spotkaniu z przedstawicielami partnera projektu – Edukacja Pro Futuro Prokurentem Panem Leszkiem Lotkowskim i Koordynatorem Wojewódzkim Panią Katarzyną Zawadzką uczestniczyli przedstawiciele szkół z Województwa Dolnośląskiego - nauczyciele biorący udział w projekcie.  Powiat Trzebnicki reprezentowany był przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Brzechwy w Osolinie i Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich. Konferencję, swoją obecnością zaszczycili goście:  Pani Danuta Leśniewska Dolnośląski Wicekurator Oświaty oraz Pan Robert Adach Starosta Trzebnicki.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty – Działanie 3,5 – projekty innowacyjne. Skierowany jest on,  do uczniów i nauczycieli z 250 wybranych w całej Polsce szkół na wszystkich etapach kształcenia. W ramach projektu powstanie nowoczesna platforma e-learningowa, na której umieszczone będą lekcje z zakresu przyrody, geografii, fizyki, chemii, informatyki, języka angielskiego przygotowane przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz nauczycieli praktyków pod okiem  specjalistów metodyków.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję wziąć udział w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie, będą mogli uczestniczyć bezpośrednio        w zajęciach prowadzonych w obserwatoriach w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Helu oraz w laboratorium i Muzeum Ziemi w Krakowie. Lekcje będą transmitowane również ze statku badawczego Oceania oraz Horyzont II.

Wszystkie zamierzenia odbywają się przy współpracy  Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanografii, Centrum Badań Kosmicznych oraz Accelerated  Learning Systems, Edukacją Pro Futuro przy udziale świtowej sławy eksperta    w dziedzinie przyspieszonego uczenia się Colina Rose. Nad stroną techniczną projektu czuwa firma American Systems.

Opracował K. Rudzki

Wydział Oświaty Kultury i Sportu