polski angielski niemiecki
Wtorek, 20 listopada 2018 r. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
I Rodzinny Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych

„Droga do wolności pieśnią malowana" pod tym hasłem 2 września 2018 r. w malowniczej scenerii trzebnickiego kościółka w lesie bukowym odbył się I Rodzinny Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych. Była to I edycja wydarzenia współorganizowana przez Powiat Trzebnicki oraz Gminę Trzebnica. 
W przeglądzie wzięły udział zespoły ludowe z Powiatu Trzebnickiego „Brzykowianie” z Brzykowa, „AleBabki” z Czeszowa, „Strzeszowianki” ze Strzeszowa, zespół ludowy "Humorek" ze Żmigrodu, oraz Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Tęcza" z Trzebnicy zapraszając mieszkańców powiatu oraz gości do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło tych znanych i mniej znanych utworów patriotycznych takich jak "Kocham Cię Polsko", „Rota", "My Pierwsza Brygada".

Warto wspomnieć , że wiele pieśni zarówno ludowych, żołnierskich powstawały zarówno w kraju jak i poza jego granicami, miało niejednokrotnie kilku współautorów. Byli nimi znani poeci i kompozytorzy, ale także żołnierze, powstańcy, dziennikarze, działacze społeczni i ci wszyscy określani mianem twórców anonimowych. Prezentowane pieśni powstawały w różnych okresach naszych dziejów, pełniąc niejednokrotnie rolę hymnów narodowych. Starosta Trzebniki Waldemar Wysocki w swoim przemówieniu podkreślił , jak istotną rolę odgrywa pielęgnowanie polskich tradycji. 
Pieśni stanowią skarbnicę wiedzy, są świadectwem historii i sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców naszej Ojczyzny. Polska pieśń niejednokrotnie jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny, dlatego w czasach zaborów i okupacji była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano.
Dziś stały się dla nas są swoistą lekcją patriotyzmu. Zaśpiewaliśmy je z dumą oddając jednocześnie hołd naszym przodkom. Szczególny charakter wydarzeniu nadał fakt, iż Rodzinny Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

07-09-2018
Szukaj w artykułach
Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30