Niedziela, 23 września 2018 r. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
Budowa linii 400 kV Czarna – Pasikurowice na terenie powiatu trzebnickiego

Projektowana trasa nowej linii elektroenergetycznej 400 kV Czarna – Pasikurowice na terenie powiatu trzebnickiego przebiegać będzie przez gminy Oborniki Śląskie i Wisznia Mała. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w 2018 roku.

W środę 29 sierpnia, Starosta Trzebnicki – Waldemar Wysocki – podpisał akt notarialny ustanawiający służebność przesyłu na nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz inwestora – Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Jest to spółka o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. PSE są właścicielem 14 200 kilometrów linii oraz 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, za pomocą których dostarczają energię elektryczną do wszystkich regionów kraju. – Jest to już druga umowa o tym charakterze, podpisana przeze mnie na przełomie ostatnich kilku miesięcy. Starostwo współpracuje z pełnomocnikami pod kątem proceduralnym, bowiem od początku wychodzimy naprzeciw potrzebom inwestora i wykonawcy realizującego to zadanie. Mam bowiem świadomość, że skoro nowoczesna infrastruktura ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne województwa dolnośląskiego, to tym samym zapewni je również wszystkim mieszkańcom i firmom z obszaru naszego powiatu – podkreślił Starosta.

Aktualnie przez teren powiatu trzebnickiego przebiega linia 400 kV, którą wybudowano w 1963 roku. Po ponad półwieczu pracy istniejące słupy zostaną zastąpione nowymi konstrukcjami. – Cała inwestycja to 10 gmin, 5 powiatów, około 51 km budowy i demontażu w siedmiu gminach na odcinku wschodnim oraz około 33 km modernizacji linii w trzech pozostałych gminach na odcinku zachodnim – wyliczył dyrektor zadania Jerzy Dziepak z firmy Eltel Networks Energetyka, już przy pierwszym z aktów notarialnych.

Na terenie powiatu trzebnickiego planuje się około 14 km budowy i demontażu linii. Autostrada energetyczna, bo tak mówi się o inwestycji, ma zostać wybudowana do 2020 roku. Po oddaniu do użytku nowego połączenia rozpocznie się demontaż starej linii elektroenergetycznej.

Informacje na temat inwestycji można znaleźć na stronie internetowej – www.liniaczarnapasikurowice.pl.

07-09-2018
Wrzesień 2018