Niedziela, 26 czerwca 2022 r. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
Dożynki w Nowym Dworze

Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”

Zygmunt Gloger

Święto dożynkowe jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników, zawsze miało istotne znaczenie dla każdego gospodarza, który kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów wkładając go na kosę wracał do domu.
Dziś dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, który wpisuje się w tradycję polskiej wsi. Tego dnia rolnicy składając przed ołtarz wieńce dożynkowe i bochny chleba dziękują Bogu za pomyślne zbiory, błogosławieństwo i opiekę bożą.
Tradycyjnie w pierwszy weekend września, mieliśmy okazję uczestniczyć w Dożynkach Gminnych Gminy Trzebnica, których tym razem organizatorem było Sołectwo Nowy Dwór. Pięknie ustrojona wieś już u progu powitała licznie przybyłych gości. Warto wspomnieć, że szczególny charakter wydarzeniu nadał fakt, iż tegoroczne święto plonów odbyło się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy.
Setna rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości to doskonała okazja by docenić i podziękować za trud rolników w budowaniu niepodległej Polski.

01-10-2018
Czerwiec 2022