polski angielski niemiecki
Wtorek, 21 marca 2023 r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Subregiony Odrzańskie w Powiecie Trzebnickim

W sobotę 29 października kilkunastoosobowa grupa działająca w Partnerstwie Odra wschód – Wrocław – Odra Zachód odwiedziła Trzebnicę i uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych w ramach projektu "EURO 2012 – szansa turystyczna dolnośląskich regionów", którego Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich jest członkiem.

 

 

Powiat Trzebnicki to malownicze miejsce w północnej części województwa dolnośląskiego położene w Krainie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, co podkreślają zarówno sami mieszkańcy i włodarze, jak i odwiedzający goscie.

 

W minioną sobotę do stolicy naszego powiatu przyjechali goście z Partnerstwa Odra wschód – Wrocław – Odra zachód, które jest jednym z czterech członków Partnerstwa Regionalnego w ramach projektu "Euro 2012 – szansa turystyczna dolnośląskich subregionów".

 

W spotkaniu wzięli udział ze strony Starostwa Powiatowego w Trzebnicy: Starosta Robert Adach i Ewa Rogowska – inspektor w Wydziale Inwestycyjno – Technicznym, ze strony Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich: Prezes Katarzyna Jarczewska i Dorota Leń, a ze strony projektu: Kamila Putyło, Kierownik Biura Regionalnego ds. Euro we Wrocławiu, a także Robert Apiecionek z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej we Wrocławiu. Obecni byli również członkowie Partnerstwa i mieszkańcy powiatu trzebnickiego.

 

Czas na warsztaty....

 

Sobotnia wizyta subregionów została podzielona na dwie części i rozpoczęła się w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Leśnej 1. Pierwsza część to warsztaty, w których to My jako goście uczestniczyliśmy, a druga gdzie My i Starostwo Powiatowe w Trzebnicy pełniliśmy rolę gospodarzy.

 

Część edukacyjną poprowadziły Sylwia Szatan i Joanna Czabajska z Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja" w Legnicy.

 

Sylwia Szatan na początku, aby zaaktywizować obecną grupę przeprowadziłą zabawę dotyczącą partycypacji społecznej, która to była tematem przewodnim warsztatów. Słuchacze podczas prelekcji dowiedzieli się o drabinie partycypacji, do której należy informowanie, konsultowanie i współdecydowanie. Główny nacisk położono na konsultacje społeczne, które są narzędziem dialogu społecznego. Uczestnicy warsztatów pracując w dwóch grupach mieli za zadanie opracowanie korzyści i zagrożeń konsultacji społecznych.

Natomiast Joanna Czabajska zapoznała zgromadzonych z tematyką aspektów prawnych konsultacji społecznych, a także debatą oksfordzką, która to na koniec pierwszej części została przeprowadzona. Jej tematem było palenie liści.

 

... i czas na poznawanie powiatu trzebnickiego, a także zwiedzanie

 

Drugą część spotkania rozpoczął swoim przemówieniem starosta Robert Adach, który to zapoznał gości z realizacją projektów z funduszy zewnętrznych na terenie całego powiatu trzebnickiego. Następnie puszczono film promocyjny powiatu Trzebnickiego, który to powstał w ramach projektu "Kocie Góy – góry najbliższe Wrocławiowi".

 

Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum w Klasztorze Sióstr Boromeuszek. Oprowadzająca siostra przewodniczka wspaniale przedstawiła historie Klasztoru i zgromadzonych zabytków. Goście byli zachwyceni tak wspaniałymi widokami.

 

Po obiedzie przyszedł czas na ostatni punkt programu – Muzeum Ludowe w Marcinowie, po którym to oprawadzał nas sam właściciel Marian Kowalski. Goście zobaczyli wszystkie najciekawsze zabytki w Muzeum, a także przejechali się na słynnej "marcinowskiej" karuzeli.

 

 - Sobotni dzień spędzony w Powiecie Trzebnickim był dniem bardzo udanym i ciekawym, pełnym wspaniałych miejsc i widoków – tak podsumowali na koniec nasi gośćie.

 

Dorota Leń

Stowarzyszenie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich

umieścił: E.P.

31-10-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31