polski angielski niemiecki
środa, 22 marca 2023 r. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
Kampania "Świat bez głodu" w Powiatowym Gimnazjum Sportowo-Językowym w Trzebnicy


KAMPANIA "ŚWIAT BEZ GŁODU"

 

Kampania ta jest zorganizowana przez Polską Akcję Humanitarną, która od 1998 roku odżywia dzieci w polskich szkołach (m.in. poprzez inicjatywę  Pajacyk), a od pewnego czasu rozszerzyła  swoje działania i rozpoczęła  program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej.

Z dumą prezentujemy aktywnych młodych ludzi z naszego Powiatu:

Klasa, 1C z Powiatowego Gimnazjum Sportowo-Językowego w Trzebnicy zakwalifikowała się w tym roku do międzynarodowego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Jeden świat – kluby filmowe” obejmującego swoim zasięgiem 30 szkół w całej Polsce.

"W jego ramach poznajemy realia życia w krajach Globalnego Południa, oglądamy filmy dokumentalne, dyskutujemy, uczestniczymy w warsztatach. Zdecydowaliśmy się także na aktywniejszą formę działania. Wybraliśmy kampanię PAH, ponieważ spodobał się nam pomysł, by dołożyć się do kupna traktora dla sudańskich rolników, w myśl hasła, które poznaliśmy na zajęciach z edukacji rozwojowej: „Sensowniej  dać ludziom wędkę, niż obdarować ich rybą”.

Wspólnie z koordynatorami projektu „Jeden świat”, p. Moniką Komisarczyk, polonistką, p. Łukaszem Migniewiczem, historykiem,  i wychowawczynią, klasy p. Cecylią Kądziołką – Pawlik, ustalono, kto jest za co odpowiedzialny.

"Uzyskaliśmy zgodę od p. Dyrektor, podzieliliśmy się obowiązkami, żeby nie było zamieszania i zabraliśmy się do roboty.

Wydrukowaliśmy ulotki informujące o celu naszej akcji, a także przygotowaliśmy kolorowe plakaty popularyzujące to wydarzenie. Dodatkowo otrzymaliśmy materiały promocyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej. W działaniach wspomogły  nas także wolontariuszki ze Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108 w Trzebnicy: Małgosia Mróz i Angelika Kulpa."

 

 

   Akcja w szkole rozpoczęła się 26 października  już przed  8 rano. Przygotowaliśmy sobie miejsce na korytarzu  spełniające funkcję sklepiku. Sprzedawaliśmy ciasta, które zostały upieczone przez Dominikę Dziwak, Aleksandrę Ziębę, Sarę Larysz, Szymona Stempkowskiego, Karolinę Brzozę, Martę Lew, Michała Woźniaka oraz Jagodę Dudek z klasy IA. Ciasta i babeczki rozeszły się błyskawicznie.

Równie dobrze sprzedawały się  jabłka z gospodarstwa Państwa Rogalewiczów z Malczowa oraz opaski odblaskowe od Mateusza Maja. Moje koleżanki i koledzy spisali się świetnie, księgowym był Szymon Stempkowski, kontrolujący finanse akcji, a dochód z niej  wyniósł  290 złotych. Opiekę medialną nad akcją zapewnili gimnazjaliści  z koła  dziennikarskiego, dodatkowe zdjęcia wykonywał Mateusz Kempa z klasy 3d LO.

(https://picasaweb.google.com/103782771852016653743/KampaniaPAHSwiatBezGOduTRAKTOR)

Naszym kolejnym krokiem w ramach projektu jest udział w przebiegu Tygodnia Edukacji Globalnej, będziemy uczestniczyć w spotkaniu z Profesorem Adamem Nobisem z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspertem od edukacji globalnej, a Ola Maj i Kasia Malesa przeprowadzą w naszej klasie warsztaty na temat sytuacji szkolnej dzieci w Afryce w oparciu o film „Szkoła z blachy”, który otrzymaliśmy od Fundacji Partners Polska w ramach projektu.

 

Lilia Lech, kl. IC  

Monika Komisarczyk     

 

 

Umieściła: GW

08-11-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31