Piątek, 19 lipca 2019 r. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
Nowy Statut Powiatu Trzebnickiego

Z obrad VII Sesji Rady Powiatu Trzebnickiego

VII zwyczajna Sesja Rady Powiatu Trzebnickiego, która odbyła się w dniu 26 kwietnia 2019 roku w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy w sposób szczególny zapisze się na łamach historii samorządu terytorialnego.

Radni jednogłośnie przyjęli nowy Statut Powiatu Trzebnickiego. To drugi w 20-letniej historii Powiatu Trzebnickiego najważniejszy akt prawa miejscowego.

Przyjęty Statut spełnia obowiązki wynikający ze zmian wprowadzonych do ustawy  z dnia 5 czerwca 1998 roku
o samorządzie powiatowym. Radni jednogłośnie powołali
Komisję skarg, wniosków i petycji oraz określi zasady i tryb jej działania.

Ponadto w ramach uroczystych obchodów 20-lecia istnienia powiatowej jednostki samorządu terytorialnego, Rada podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu honorowego "Za Zasługi dla rozwoju Powiatu Trzebnickiego" oraz trybu i zasad jego nadawania.

W uzasadnieniu do projektu uchwały Starosta Powiatu Trzebnickiego Pani Małgorzata Matusiak wskazała, że 20-lecie działalności Powiatu Trzebnickiego to okres dynamicznego rozwoju oraz budowy tożsamości lokalnej. Rada Powiatu Trzebnickiego pragnie w sposób szczególny uhonorować osoby, które miały szczególny wpływ na rozwój Powiatu Trzebnickiego. Wobec braku dotychczasowej regulacji w tym zakresie, przedstawiony projekt uchwały po raz pierwszy reguluje kwestie związane z ustanowieniem tytułu honorowego "Za Zasługi dla rozwoju Powiatu Trzebnickiego" oraz trybem i zasadą jego nadawania. Ustanowiony tytuł honorowy przysługiwać będzie osobom, organizacjom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Powiatu Trzebnickiego na różnych płaszczyznach działalności lub też poprzez swą działalność społeczną miały istotny wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców Powiatu Trzebnickiego.

Obrady sesji prowadził Przewodniczący Rady Powiatu Pan Robert Adach. Sesja obradowała w pełnym 21 osobowym składzie.

Rada zapoznała się z Informacją Starosty z działalności Zarządu Powiatu Trzebnickiego w okresie międzysesyjnym od dnia 22 marca 2019 r. do dnia 25 kwietnia 2019 roku od dnia 24 stycznia do dnia 8 marca 2019 roku oraz Informacją Przewodniczącego Rady Powiatu Trzebnickiego.

Rada Powiatu Trzebnickiego przyjęła następujące uchwały:

1)      Nr VII/38/2019 Rady Powiatu Trzebnickiego w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Trzebnickiego, od dnia 1 września 2019 roku.

2)      Nr VII/39/2019 Rady Powiatu Trzebnickiego w sprawie zmiany Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej pn. Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej
w Trzebnicy.

3)      Nr VII/40/2019 Rady Powiatu Trzebnickiego w sprawie wyrażenia woli utworzenia Stowarzyszenia „Rowerowa S5” i przystąpienia do Stowarzyszenia Powiatu Trzebnickiego.

4)     Nr VII/41/2019 Rady Powiatu Trzebnickiego w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Trzebnickiego na lata 2019-2028.

5)     Nr VII/42/2019 Rady Powiatu Trzebnickiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Trzebnickiego na 2019 rok.

6)     Nr VII/43/2019 Powiatu Trzebnickiego w sprawie ustanowienia tytułu honorowego "Za Zasługi dla rozwoju Powiatu Trzebnickiego" oraz trybu i zasad jego nadawania.

7)     Nr VII/44/2019 w sprawie określenia szczegółowych wymogów raportu o stanie powiatu.

8)     Nr VII/45/2019 w sprawie Statutu Powiatu Trzebnickiego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 a ustawy z dnia z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 995 ze zm.) obrady sesji zostały utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad zostaną udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

09-05-2019
Lipiec 2019