polski angielski niemiecki
środa, 22 marca 2023 r. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
RELACJE Z WYJAZDU STUDYJNEGO DOLNOŚLĄSKICH LGD DO DANII

W dniach od 23 do 28 października 2011 roku odbyła się wizyta studyjna do Danii zorganizowana przez Sekretariat Regionalny Województwa Dolnośląskiego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, w której uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, KSOW-u wraz z przedstawicielami wszystkich dolnośląskich Lokalnych Grup Działania.

 

Celem wizyty było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w Danii, rolą jaką odgrywają w rozwoju obszarów wiejskich w Danii, a przede wszystkim poznanie przykładów działań, dobrych praktyk oddolnej inicjatywy na terenach wiejskich, które moglibyśmy przenieść na nasze tereny.

Program wyjazdu studyjnego był zaplanowany w taki sposób, aby każdy dzień mógł dostarczyć nam nowych doświadczeń i poznania wielu przykładów realizowanych projektów.


W dniu 24 października 2011 r. odbyło się spotkanie w miejscowości Glumso, w której punktem programu była wizyta w Cafe Rejseladen, gdzie realizowane są lokalne inicjatywy kulturalne prowadzone we współpracy z wolontariuszami.

Wspólnie przygotowywane są różne wydarzenia kulturalne. Jest to projekt polegający na funkcjonowaniu Cafe Rejseladen , która działa już  około 4,5 lat. Kawiarnia powstała na miejscu starej tawerny.

Środki na budowę pozyskano od sponsorów, budynki natomiast były własnością Komuny (Gminy), która udostępniła je bezpłatnie. Miejsce to pełni rolę Domu Kultury, w którym spotykają się przede wszystkim rodziny i seniorzy.

W projekcie tym uczestniczy około 50 osób, którzy pracują jako wolontariusze. W Cafe Rejseladen organizowane są między innymi: wystawy obrazów miejscowych mieszkańców, w każdą niedzielę organizowane jest śniadanie rodzinne, urządzane są prezentacje jedzenia np. chińskiego, marokańskiego, afrykańskiego, międzynarodowe dni kultury, warsztaty pierwszej pomocy, pielęgniarstwa oraz muzyczne.

Następnego dnia przemieściliśmy się promem na wyspę Fur, gdzie odbyło się spotkanie w Sali konferencyjnej w Browarze Fur Bryghus. Wyspa Fur posiada 22 km przejezdnej drogi. Najwyższy szczyt to 78 m n.p.m. Zamieszkuje ją 800 osób. Na wyspie funkcjonuje browar Fur Bryghus, który był współfinansowany ze środków UE. Reprezentanci Lokalnej Grupy Działania tam funkcjonującej LAG - Limfjord przedstawili nam dwa projekty, które są realizowane na wyspie: Pierwszy projekt ,,Znak firmowy - Marka dla wyspy” finansowany z ministerstwa rolnictwa oraz lokalnego przemysłu oraz drugi projekt ,,Innowacje na wyspie” polegający na instalacji Internetu sponsorowanego przez firmę sprzedającą energie elektryczną. Następnie reprezentant LGD – Skive koordynator Ditte Staun przedstawił nam strategię dla odnowy wsi, ukierunkowaną na: ekologiczne rolnictwo, zagospodarowanie fiordów, alternatywne źródła energii oraz napływ ludności.

Należy jeszcze wspomnieć, że tego dnia oglądaliśmy również szkołę cyrkową Salling Cirkus Kids która powstała z inicjatywy ludzi zamiłowanych sztuka cyrkową. Budynek cyrku jest przebudowywany w dalszym ciągu z dużych budynków starej mleczarni. W sezonie letnim rozwinięty jest tam również namiot cyrkowy, w którym młodzi cyrkowcy dają przedstawienia dla okolicznych mieszkańców, a także turystów.

W dniu 26 października zaplanowaną mieliśmy wizytę w miejscowości Halstebro, w którym przedstawiciel Gminy Soren Hemdorffprzedstawił informację na temat miasta, program rozwoju gminy oraz rolę gminy w rozwoju obszarów wiejskich.

Następnie przejechaliśmy do Nupark ( inkubator przedsiębiorczości), nowoczesnego budynku na obrzeżach miasta, który daje możliwości rozpoczęcia działalności. W tym miejscu wysłuchaliśmy koordynatora  LGD - Holstebro, LAG Herning o strukturze organizacji, członkach rady i zarządu, budżecie, strategiach i najważniejszych podejmowanych działaniach celu realizacji strategii. Pan Alex Würtz przedstawił nam program rozwoju małych wsi w Gminie Holstebro. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji na temat żywności w zachodniej Jutlandii przedstawiciela centrum Wiedzy d.s Gospodarki Żywności. W tym dniu również odbyło się spotkanie z koordynatorem LGD w Sealand, który przedstawił prezentację struktury programu LEADER w Danii.

Następnego dnia poznaliśmy dwa przykłady projektów, opartych na dużych gospodarstwach rolnych, z których pierwszy już nie funkcjonuje jako gospodarstwo rolne, gdyż wielki folwark z pałacem dziedzińcem i dużymi zabudowaniami rolnymi został przebudowany na kompleks wypoczynkowy z restauracją, hotelami salą koncertową, salą wystawową otoczony polami i lasami. Ciekawostką było to, iż wszystkie te miejsca zostały przerobione z obór, chlewni, stajni dla koni, spichlerzy, zachowując swój wygląd i klimat. Drugie gospodarstwo o powierzchni około 200 hektarów produkuje ekologiczną żywność pod nazwą Eko-komuna. Funkcjonuje na zasadzie wspólnoty, w której obecnie mieszka i żyje około 80 osób. Razem wspólnie pracują i zarabiają a zyski przeznaczają na dalszy rozwój swojego gospodarstwa inwestując w maszyny czy ulepszanie budynków w których mieszkają.

Wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej poznali dużo dobrych przykładów realizacji Laedera w Dani, które można spróbować przenieść na nasze lokalne regiony.

W tym również miejscu chcemy podziękować za możliwość uczestniczenia w wizycie studyjnej w Dani organizatorom wyjazdu jak również podziękować Starostwu Powiatowemu oraz Gminie Prusie za materiały promujące nasz obszar - Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich, które zostały przekazane w formie upominków stronie duńskiej podczas wizyty w Danii. Należy wspomnieć , że w Dani zostały również zaprezentowane produkty Pana Henryka Nowakowskiego, wzbudzając duże zainteresowanie i zachwyt.

Reasumując, wyjazd pogłębił naszą wiedzę na temat funkcjonowania LGD w Unii Europejskiej, a także pozwolił nabrać nowego i świeżego spojrzenia na możliwości rozwoju i dalszego funkcjonowania Lokalnych Grup Działania na Dolnym Śląsku.

Teresa Czaniecka

Członek Zarządu 
LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich

umieścił: E.P.

17-11-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31