polski angielski niemiecki
środa, 22 marca 2023 r. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
ACH TA GIMNASTYKA – CZYLI VI DOLNOŚLĄSKI MITYNG GIMNASTYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH –TRZEBNICA 2011r. PATRONAT HONOROWY STAROSTA P

ACH TA GIMNASTYKA – CZYLI VI DOLNOŚLĄSKI MITYNG GIMNASTYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH –TRZEBNICA 2011r.

PATRONAT HONOROWY STAROSTA POWIATU TRZEBNICKIEGO

ROBERT ADACH

Wcześniej były przygotowania. Długi żmudny proces komponowania całości z mnóstwa koncepcji, pomysłów, przemyśleń. Pukanie do drzwi ludzi z nadzieją, że okażą odrobinę serca dla naszych zawodników i wesprą w jakiś sposób imprezę. To wszystko przeplatane szkoleniami wolontariuszy i sędziów,  zbieraniem zgłoszeń, ustawianiem startujących w grupy i tworzenie programu minutowego. Organizatorzy zawodów  Olimpiady Specjalne Polska – odział dolnośląski oraz Powiatowy Zespół Specjalnych Placówek Szkolno - Wychowawczych do ostatniej chwili mieli pełne ręce roboty. I już wszystko zamknięte na ostatni guzik,  na czas.

Dzień zawodów czwartek 17 XI 2011 r  rano jeszcze ostatni wgląd na salę, czy aby na pewno wszystko jest i to na swoim miejscu. Wolontariusze (uczniowie I c Powiatowego Gimnazjum Sportowo – Językowego  w Trzebnicy pod opieką wychowawcy Cecylii Pawlik – Kądziołki) , ubrani w zielone koszulki stremowani czekają już w pełnej gotowości na swoją premierę. Ostatnie rozmowy z sędziami i już zaczynają pojawiać się pierwsze ekipy. Przebiega  rejestracja i kontrola dokumentów.

Czas płynie nieubłaganie. O 930 zaplanowana jest odprawa trenerów- czas rozpocząć ostatnią naradę. Omawiamy szczegóły techniczne i organizacyjne, rozstrzygamy ostatnie wątpliwości. Za drzwiami gwar i podniecone głosy formujących szyk do defilady. Zbliża się godzina zero. Prawie rzutem na taśmę pojawia się ostatnia sekcja. Wszyscy dopisali. Temperatura sięga zenitu, aż w końcu brzmi glos spikera( niezastąpiony  Pan Andrzej Kędzierski) „wprowadzić ekipy”. Z głośników słychać marsz i w jego rytm pojawiają się Ci najważniejsi – to oni będą nam dostarczać jak najwięcej emocji. Defiladę rozpoczynają sędziowie: sędzia Anna Krzemieniec  wraz z sędziami pomocniczymi (ćwiczenia wolne kobiety), sędzia Cecylia Pawlik- Kądziołka wraz z sędziami pomocniczymi (równoważnia), sędzia Joanna Pilip wraz z sędziami pomocniczymi (ćwiczenia na drążku), sędzia Andrzej Stęplowski wraz z sędziami pomocniczymi (koń łękami, poręcze równoległe), sędzia Jarosław Jeżewski wraz    z sędziami pomocniczymi (skok), sędzia  Katarzyna Kaszuba wraz  z sędziami pomocniczymi (ćwiczenia na kółkach, ćwiczenia wolne), następnie sekcja Olimpiad Specjalnych „Handicap” Wrocław, sekcja Olimpiad Specjalnych „Jeżyk” Lwówek Śląski, Sekcja Olimpiad Specjalnych „Jeżyki” Wałbrzych, Sekcja Olimpiad Specjalnych „Osy” Wrocław, sekcja Olimpiad Specjalnych „Nysa” Zgorzelec, sekcja Olimpiad specjalnych „Podaj Rękę” Kamienna Góra, sekcja Olimpiad Specjalnych „Promyk” Wojcieszów, sekcja Olimpiad Specjalnych „Radośni” Dobroszyce, sekcja Olimpiad specjalnych „Sokół” Żmigród, sekcja Olimpiad Specjalnych „Sprinter” Trzebnica – razem 82 zawodników i dwudziestu trenerów.

Formuły otwarcia VI DOLNOŚLĄSKIEGO MITYNGU GIMNASTYCZNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH dokonuje Starosta Powiatu Trzebnickiego Pan Robert Adach. Potem krótka  przerwa, w czasie której zbiera się pierwszy zastęp a w nim sześć grup oczekujących na wyjście. ”Zastęp wystąp. Na stanowiska” - to glos spikera wywołujący zawodników wraz z wolontariuszami. Padają pierwsze takty piosenki „Queen”, rytm wyklaskiwany przez publiczność dodaje odwagi sportowcom. Przy stolikach sędziowskich oczekują już skupieni sędziowie. Krótkie rozgrzewki, próby wykonania układów i ... zaczęła się rywalizacja    w następujących konkurencjach: układ ćwiczeń na kółkach, układ ćwiczeń na koniu z łękami, układ ćwiczeń na drążku, układ ćwiczeń na poręczach równoległych, układ ćwiczeń wolnych, skok gimnastyczny. Kobiety startowały w następujących konkurencjach: układ ćwiczeń na równoważni, układ ćwiczeń wolnych, układ ćwiczeń na poręczach asymetrycznych, skok gimnastyczny.

            Pierwsze brawa. Widzowie nagradzają zawodnika za układ na kółkach. Pada nota :10 punktów. Niewiarygodne, najwyższa ocena. Z boku skupiona zawodniczka próbuje nie stracić równowagi na równoważni. Jeszcze chwila – hop! Koniec układu. Promienny uśmiech i na twarzy wykwita radość i zadowolenie ze swego startu. Ale na sali dzieje się   o wiele więcej. W drugim jej końcu słychać okrzyki i aplauz dla zawodniczki rodzimej sekcji, która przed momentem zakończyła układ ćwiczeń wolnych. Z boku widać maszerującą grupę – to pierwsi sportowcy, którzy doczekali się swoich medali. Uniesione ręce  w górze, uśmiech i łzy. Za nimi idą już inni.

W ogólnej klasyfikacji wieloboistów pierwsze miejsce zajęła Sekcja ”Sprinter” Trzebnica działająca przy Powiatowym Zespole Specjalnych Placówek  Szkolno  - Wychowawczych, drugie miejsce Sekcja „Promyk” Wojcieszów, trzecie miejsce Sekcja „Radośni” Dobroszyce.

 I miejsca- złote medale  w wieloboju  w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli:

Paweł Korzeniowski „Sprinter” Trzebnica, Eryk Dankowski „Sprinter” Trzebnica, Anna Borysewicz „Sprinter” Trzebnica, Małgorzata Świdzińska „Sprinter” Trzebnica, Anna Misterka „Handicap” Wrocław, Patrycja Próchnicka „Radośni” Dobroszyce.

II miejsca – srebrne medale w wieloboju w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli:

Aleksandra Mandryga „Sprinter” Trzebnica, Agnieszka Halczuk „Sprinter” Trzebnica,

Paweł Skrzypiec „Promyk” Wojcieszów, Aneta Piecek „Promyk” Wojcieszów, Anna Chudzio „Radośni” Dobroszyce, Joanna Szpak „Jeżyk” Lwówek Ślaski.

III miejsca – brązowe medale w wieloboju w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli: Bartosz Adamus „Sprinter” Trzebnica, Aneta Kopacz „Radośni” Dobroszyce

Ewa Nisek „Promyk” Wojcieszów, Krystan Giemza „Promyk” Wojcieszów.

Impreza rozwija się, porywa, toczy się w swoim rytmie, jak trybiki szwajcarskiego zegarka. Nikt nikogo nie pogania, każdy wie co tu robi i po co przyszedł. Niektórzy podnoszą zdziwione twarze. Nie wierzą, że minęło już tyle godzin i  VI DOLNOŚLĄSKI MITYNG GIMNASTYCZNY  OLIMPIAD SPECJALNYCH TRZEBNICA 2011 został zamknięty.

            Minęło parę dni, opadły emocje, odeszło zmęczenie. Przychodzi czas na refleksję – czy warto? Przed oczami tkwią wciąż skupione twarze, okrzyki, uniesione ręce w geście zwycięstwa, śmiech, łzy szczęścia – to „Dziękuję” naszych podopiecznych. Niewypowiedziane, ale dobitnie dające się odczuć każdemu kto kiedykolwiek zaangażował się w organizację  podobnej imprezy. Niewypowiedziane, ale sprawia, że zapomina się o wszystkich trudnych chwilach. WARTO. Warto jeszcze raz i jeszcze raz...     

Komitet organizacyjny w składzie: Mieczysława Gruba, Lila Zajączkowska i Renata Andruszków składa gorące podziękowania za okazane serce, bezinteresowne zaangażowanie oraz pracę włożoną w pomoc przy organizacji VI Dolnośląskiego Mityngu Gimnastycznego Olimpiad Specjalnych:  wszystkim nauczycielom                              i pracownikom Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno – Wychowawczych w Trzebnicy, pani Danucie Szuber i  ekipie nauczycieli pełniących funkcje sędziów ,spikerowi, wolontariuszom i wszystkim pozostałym, których nie sposób wymienić DZIĘKUJEMY !!!

tekst: Lila Zajączkowska

umieścił: E.P.

 

21-11-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31