Wtorek, 07 kwietnia 2020 r. Imieniny: Donata, Herminy, Rufina
Powstaje Młodzieżowa Rada Powiatu Trzebnickiego
 „Społeczeństwo obywatelskie możliwe jest wtedy, gdy wychowanie zawiera element włączania młodych ludzi w decyzje dotyczące ich spraw. Gdy pozwala im na wyrażanie opinii, przedstawianie propozycji rozwiązań, a także, gdy przekazuje im odpowiedzialność za realizację określonych zadań, istotnych z punktu widzenia danej społeczności.”             Dr Marek Michalak

Zarząd Powiatu Trzebnickiego doceniając rolę młodzieży w życiu publicznym planuje w roku 2020 utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Trzebnickiego. To właśnie ona będzie głosem młodych obywateli w debacie dotyczącej ich praw, przywilejów i przyszłości.

W dniu 28 stycznia 2020 roku, o godz. 13.00, w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, na zaproszenie Starosty Powiatu Trzebnickiego Małgorzaty Matusiak,  spotkało się ponad 70 przedstawicieli, uczniów oraz ich opiekunów, szkół z całego naszego rejonu.  Było to pierwsze w historii Powiatu Trzebnickiego spotkanie konsultacyjne z tak pełną reprezentacją młodzieży. Jego celem była otwarta dyskusja na temat kształtu i formy przyszłej Rady. Starosta Małgorzata Matusiak i Wicestarosta Grzegorz Terebun, zachęcali do szczerego i śmiałego formułowania swoich postulatów. Nie zabrakło tez gości specjalnych. Z uczestnikami swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami podzielili się Pan Rafał Pilch - Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Młodzieży oraz Pan Damian Fiet – Prezes Zarządu stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania poruszono szereg problemów. Jak powinny wyglądać wybory? Kto może w nich startować. Co może, a co powinna robić Młodzieżowa Rada Powiatu? Pytań, wątpliwości i rozterek nie brakowało. Wiele pomysłów, różnice zdań i głośna dyskusja. Czuć było pasję i zaangażowanie. W jednym wszyscy byli zgodni. Chcą. Chcą działać i się zaangażować.

To bardzo optymistyczna wizja. Zarząd Powiatu Trzebnickiego deklaruje pomoc na każdym etapie jej urzeczywistniania. Do dyspozycji młodzieży będą pomieszczenia Starostwa, wyznaczony zostanie opiekun, który wspierał będzie młodych entuzjastów demokracji wiedzą merytoryczna i organizacyjną.  Słowem w Powiecie Trzebnickim  rusza „kuźnia” młodych lokalnych liderów.

30-01-2020
Kwiecień 2020