polski angielski niemiecki
środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
Podsumowanie działań edukacyjnych w Tygodniu Edukacji Globalnej 2011

W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy zakończył się Tydzień Edukacji Globalnej, czyli międzynarodowa akcja popularyzująca idee humanitaryzmu, sprawiedliwego handlu, świadomej konsumpcji, ekologii i praw człowieka. 14 listopada uczniowie klas 1C i 2a rozpoczęli TEG wykładem o różnych odcieniach globalizacji wygłoszonym przez Profesora Adama Nobisa z Uniwersytetu Wrocławskiego, eksperta w tej dziedzinie.

Główny nacisk położono tradycyjnie już na zajęcia aktywizujące młodzież do działań na rzecz poprawy życia na świecie, dlatego obok kampanii informacyjnej, ulotek, plakatów i gazetek do pracy ruszyły tegoroczne liderki projektu UNESCO „To także Twój świat”: Marta Adamczyk i Karolina Błasiak; wolontariuszki Ola Maj i Kasia Malesa ze Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108 w PZS nr 1, a także Małgosia Mróz i Bartosz Bednarz, uczestnicy projektu młodzieżowego „Jeden świat- kluby filmowe” Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowscy liderzy przeprowadzili łącznie 24 godziny warsztatów, wzięło w nich udział 13 klas, czyli ok. 400 uczniów z  gimnazjum i liceum, obejrzano 11 dokumentów filmowych, napisano 68 minirelacji oraz 9 obszernych artykułów.

O wrażeniach uczniów po zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez młodych aktywistów można było na bieżąco przeczytać na szkolnym korytarzu, na którym rozstawiono sztalugi z ankietami ewaluacyjnymi oraz powieszono tablicę facebookową. Na niej młodzież miała okazję wypowiedzieć się ad hoc, przyklejała, więc krótkie komentarze pisane na gorąco, tuż po opuszczeniu warsztatów.  Podczas przerw przez cały tydzień wyświetlano filmy dokumentalne w szkolnej auli, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo uczniowie klasy 2a LO wraz z wychowawczynią, p. Agnieszką Jagodzińską – Zaleską, popularyzowali działania na portalach społecznościowych i odpowiadali za sprawny przebieg całego przedsięwzięcia. Spisali się świetnie!!!

Czwartą edycję TEG w PZS nr 1 filmowano w każdy dzień, dokumentowano fotograficznie oraz opisano w gazetkach Żakolandia i Ogólniak, a także na stronach: szkoły (www.pzs1trzebnica.pl) i młodych dziennikarzy (www.mamchrapkenapisanie.blogspot.com). Zajęli się tym uczestnicy kół dziennikarskich działających w ramach projektu unijnego „Kształcąc nowocześnie, równamy szanse” oraz licealiści:  Grzegorz Białas, Mariusz Pietrzak,  Ola Garecka z kl. 2a i Mateusz Kempa z kl. 3d.

Bartosz Bednarz zmontował wideorelację, którą można obejrzeć na kanale youtube. Będzie ona także zaprezentowana przez Bartka podczas międzynarodowego spotkania młodzieżowych liderów projektu „Jeden świat- kluby filmowe”, które odbędzie się w dn. 23-27 listopada 2011r. w Bratysławie.

Szczególne podziękowania należą się Pani Dyrektor i Gronu Pedagogicznemu za sprzyjanie działaniom liderów i wspieranie młodych edukatorów  podczas warsztatów Tygodnia Edukacji Globalnej.

Koordynatorzy TEG: Monika Komisarczyk i Łukasz Migniewicz

GW

 

23-11-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Luty 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28