środa, 28 czerwca 2017 r. Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona
Twitterowe rewolucje

Czy rewolucja w Egipcie bez facebooka miałaby miejsce? O tym oraz o innych ciekawych sprawach, jak np. efektywne prowadzenie projektu, rozmawiali uczestnicy Międzynarodowych Dni Tematycznych Klubów Filmowych Jeden świat w Bratysławie. Był tam nasz człowiek, Bartosz Bednarz, lider projektu edukacji globalnej, w którym uczestniczy klasa 1CG.

Dni Tematyczne to kolejna, po Letniej Szkole Filmowej, inicjatywa koordynatorów międzynarodowego projektu Jeden świat, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, który w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy jest realizowany z sukcesami już od 4 lat (wcześniej funkcjonował, jako „Patrz i zmieniaj”) przez polonistkę p. Monikę Komisarczyk (w tym roku dołączył p. Łukasz Migniewicz) MDT to wspaniałe wydarzenie, podczas którego spotyka się po czwórce młodych liderów z 5 krajów (Polski, Rumunii, Estonii, Czech oraz Słowacji), aby dyskutować o sprawach ważnych dla świata i projektu. Polskę reprezentował uczeń PZS nr 1 w Trzebnicy przy ul. Wojska Polskiego, Bartosz Bednarz. Polską ekipę dopełniły Sandra z Poznania, Olga z Kielecczyzny oraz Gabriela Lipska-Badoti, koordynatorka z Warszawy. Reprezentacja Polski wyruszyła 23 listopada węgierskimi kolejami na podbój Bratysławy.

Right password

Dzięki wczesnemu przybyciu nasza ekipa miała czas na zwiedzanie stolicy Słowacji, dzięki czemu uczestnicy dogłębnie poznali każdy zakamarek bratysławskiej starówki.  Ok. godz. 17 napłynęły kolejne ekipy i rozpoczęły się warsztaty. Dzień obfitował w zabawy integracyjne, dzięki którym międzynarodowa brać szybko poczuła jedność. Było to widać w nocnych odsłonach tego meetingu, gdzie integracja przybierała mniej lub bardziej formalne formy. Wracając do meritum, w czwartek odbył się też pokaz filmu „Życie na równiku”, młodej słowackiej reżyserki, Boby Bolkovej. Po projekcji autorka przedstawiła się nam osobiście, co umożliwiło zbombardowanie jej dużą ilością pytańJ Opowiadała o życiu swoich bohaterów oraz o ewentualnych formach pomocy ambitnym uczniom w Afryce.

„Accident on Tahir sq.”

Dzień drugi rozpoczął się częścią liderską. Uczestnicy uczyli się, jak planować swój mały projekt społeczny. Grupy, stworzone z obywateli różnych nacji, wymyśliły naprawdę ciekawe pomysły, jak zaktywizować swoją szkołę oraz otoczenie (np. edukacja obywatelska dla chętnych uczniów). Potem młodzi aktywiści zajęli się zagadnieniem flashmobu. Dowiedzieli się, jak dzięki takiej aktywności można przekazywać pewne idee lub po prostu świetnie bawić się ze znajomymi. Po teorii przyszedł czas na praktykę, ponieważ cała grupa przeprowadziła akcję polegającą na zarażaniu śmiechem pasażerów bratysławskiej komunikacji miejskiej. Efekty można obejrzeć na vinmeo:

http://vimeo.com/32791288 .

Na koniec dnia zaplanowano projekcję filmów dotyczących ostatniej rewolucji w Egipcie. Wielu uczestnikom otworzyły one oczy na wykorzystanie nowych technologii przy przeprowadzaniu rewolucji. Gdyby nie udział takich portali, jak facebook, czy twitter, możliwe, że przewrót w Kairze byłby trudniejszy lub nawet niemożliwy. To Internet był nośnikiem informacji o nadużyciach reżimu Mubaraka oraz planowanych manifestacjach. Na koniec wszyscy zastanowili się nad przyszłością kraju nad Nilem. Wniosek jest jeden – wprowadzenie demokracji w tym kraju będzie ogromnie trudne.

Follow Burma

Sobota zaczęła się 4 -godzinnym wykładem na temat używania portali do działań społecznych oraz do obserwowania sytuacji na świecie. To wystąpienie pokazało uczestnikom moc oraz możliwości, jakie kryją za sobą nowe, socjalne media. Potem osoby biorące udział w MDT dyskutowały na temat obywatelskich postaw oraz przykładów pozytywnych działań prospołecznych ze swoich krajów.

Na koniec dnia Hotel G (miejsce meetingu) miał niecodziennych gość – 2 kobiety z Birmy i Tajwanu. Z powodu śledzenia ich przez majmarskie służby policyjne, nie mogę podać ich tożsamości. Rozmowę z nimi poprzedził pokaz filmu o obecnej sytuacji w Birmie. Powiększył on wiedzę zgromadzonych na temat ucisku reżimu oraz heroicznej walki Aung San Suu Kyi o wolność i demokrację. Dyskusja dotyczyła najświeższych informacji z tego azjatyckiego kraju (chodzi o pozorne prodemokratyczne ruchy reżimu), przyszłości państwa oraz walki z propagandą. Konkluzja jest jedna: w Birmie nie są przestrzegane prawa człowieka, a społeczność międzynarodowa powinna być bardziej stanowcza w tej kwestii.

Log out

Ostatni dzień warsztatów składał się jedynie z ewaluacji. Potem każda z narodowych ekip udała się w swoją stronę Europy.

Międzynarodowe Dni Tematyczne były wspaniałą okazją, aby dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy przy prowadzeniu projektu Jeden świat oraz zgłębić swoją wiedzę na temat dominowania mediów socjalnych w działaniach społecznych oraz w życiu każdego z nas. To niesamowite, jak ludzie dzięki Internetowi mogą obalać rządy lub robić coś pozytywnego. MDT to także fenomenalni uczestnicy, z którymi, mam nadzieję, znajomość nie trwała tylko przez 4 dni spędzone przy Košickiej 52.

Cieszę się, że dzięki naszej szkolnej aktywności w ramach projektu Jeden świat zakwalifikowałem się do wyjazdu i miałem sposobność wymiany doświadczeń z ludźmi z całego świata. To niezapomniane przeżycie!

Bartosz Bednarz, Trzebnica

G.W.