Niedziela, 16 czerwca 2019 r. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
Relacja ze szkolenia z odnawialnych źródeł energii

Rozmawiali o odnawialnych źródłach energii

We wtorek 29 listopada ponad 30-osobowa grupa mieszkańców z terenu Gminy Trzebnica, Oborniki Śląskie, Prusice, Wisznia Mała i Zawonia uczestniczyła w szkoleniu z Odnawialnych Źródeł Energii prowadzonym przez Stanisława Kondratiuka z Czystej Energii z Legnicy. Szkolenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich.

Kolektory, farmy wiatrowe, małe instalacje przydomowe, elektrownie wodne, solary, geotermia, biomasa i systemy wsparcia to kilka z wielu zagadnień, które zostały poruszone podczas wtorkowego szkolenia z Odnawialnych Źródeł Energii. Szkolenie odbyło się w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Leśnej 1 w Trzebnicy. Szkolenie było prowadzone przez Stanisława Kondratiuka z Legnicy.

W szkoleniu wzięli udział Starosta Trzebnicki Robert Adach, Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich Katarzyna Jarczewska, Dyrektor Biura LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich Mariusz Tułacz, członek Zarządu, a jednocześnie specjalista ds. promocji Dorota Leń i członek zarządu Teresa Adamus. W szkoleniu wzięło udział w sumie ponad 30 osób, z terenu LGD, z czego najwięcej z Gminy Prusice i Trzebnica.

Na początku wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Biura LGD Mariusz Tułacz, który ich poinformował, że odnawialne źródła energii cieszą się sporą popularnością i na działanie z nią związane będzie można pozyskiwać fundusze w ramach działania „Małe Projekty”.

Według ustawy energetycznej odnawialne źródło energii to: źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych

Prowadzący podczas szkolenia poruszył takie kwestie jak:

- podstawowe wyzwania współczesnej energetyki

- podstawy prawne

- dyrektywy UE

- prawo polskie

- polityka energetyczna Polski do 2030 roku

- produkcje energii elektrycznej w Polsce

- instalacja OZE w Polsce i na Dolnym Śląsku

- źródła energii odnawialnej – słońce, woda, wiatr, ziemia, biomasa, rośliny energetyczne, drewno i odpady

- energia słoneczna

- energia geotermalna

- energia wiatru

- energia wodna

- biomasa

- drewno

- słoma, rośliny energetyczne

- produkty rolnicze

- biogazownia rolnicza

- odpady komunalne

- certyfikaty

- źródła finansowania

Wszystkie punkty szkolenia budziło wiele emocji i zainteresowania wśród obecnych, co pokazywały dyskusje, a także czas szkolenia, który przedłużył się aż do godz. 20.30.

Dorota Leń

Stowarzyszenie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich