środa, 01 lutego 2023 r. Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
30 rocznica wybuchu stanu wojennego

W 30. rocznicę wybuchu stanu wojennego Starostwo Powiatowe w Trzebnicy  zorganizowało uroczystość  upamiętniającą tak ważne w życiu każdego Polaka wydarzenie.

Trzydzieści lat temu "działa się historia" - którą my, tutaj, przeżywaliśmy na nowo, próbowaliśmy poukładać, zrozumieć, przypomnieć. Muzyka - często - jest pomostem łączącym pokolenia, bratającym "wczoraj" i "dziś".

Wśród zaproszonych gości byli ludzie, którzy w tamten dzień walczyli o wolność Polski, byśmy mogli żyć solidarnej, wolnej ojczyźnie.

Młodzi ludzie, którzy dzieje stanu wojennego znają  jedynie z rodzinnych przekazów i kart historii, poprowadzili  nas - muzyczną kładką - "na tamte ulice" i rozpalili nasze wspomnienia "tamtymi emocjami".

Nauczyciele z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy przedstawili prezentację na temat wybuchu stanu wojennego w Polsce. Zwracając szczególną uwagę gości na wydarzenia związane z buntem ludzi przeciwko rygorowi. Prezentacja zawierała nie tylko ważne wiadomości historyczne ale i krótki filmik prezentujący walczących naród.

Kolejnym punktem uroczystości był film pt „13 grudnia 1981”. Film był  retrospekcją tamtych czasów, wzbogacony osobistymi wspomnieniami bohaterów i działaczy okresu stanu wojennego.

W jego ramach zgromadzeni goście mogli oglądać 3 minutowy film nakręcony przez Pana Andrzeja Maja o zrzucaniu flagi Solidarności z wieży Kościoła  św. Piotra, zawieszonej przez Eugeniusza Janiszewskiego. W jego posiadanie Starostwo Powiatowe w Trzebnicy  weszło dzięki uprzejmości Pani Barbary Przyjałgowskiej, we współpracy Pana Jerzego Bębnowicza.

Film był autorstwa NOWEJ Gazety Trzebnickiej i został przygotowany przez redaktor Barbarę Wojtkowiak.

Po zakończeniu gali przybyli goście mogli podziwiać wystawę przedstawiającą pamiątki z okresu stanu wojennego, które Starostwo Powiatowe w Trzebnicy uzyskało od mieszkańców Powiatu Trzebnickiego oraz młodzieży ze szkół powiatowych.

19-12-2011
Luty 2023