polski angielski niemiecki
Piątek, 02 czerwca 2023 r. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
UROCZYSTA INAUGURACJA CYKLU SESJI NAUKOWYCH DLA NAUCZYCIELI PN. „KOMPETENCJE INFORMACYJNE W PROCESIE UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCI

W dn. 20 grudnia 2011r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy odbyła się pierwsza z cyklu sesji naukowych dla nauczycieli pn. „Kompetencje informacyjne w procesie uczenia się przez całe życie”. Sesje zostały objęte patronatem honorowym Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marka Łapińskiego, Starosty Powiatu Trzebnickiego Pana Roberta Adacha oraz Komisji ds. Edukacji Informacyjnej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, której Przewodniczącą jest Pani Ewa Rozkosz (Biblioteka DSW).

Do wygłoszenia wykładu podczas pierwszej sesji została zaproszona dr Renata Piotrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistka w zakresie bibliotekarstwa szkolnego, członkini Komisji ds. Edukacji Informacyjnej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a także autorka książki „Edukacja informacyjna w polskiej szkole”, opartej na jej dysertacji oraz współautorka polskiego tłumaczenia wytycznych IFLA, dotyczących edukacji informacyjnej (information literacy).

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali sprawujący patronat honorowy nad konferencją Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Marek Łapiński oraz Starosta Powiatu Trzebnickiego Pan Robert Adach. W trakcie swoich przemówień Pan Poseł i Pan Starosta promowali ideę edukacji informacyjnej, podkreślając znaczenie nabywania i rozwijania kompetencji informacyjnych dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Ponadto Pan Poseł i Pan Starosta zwrócili uwagę na osiągnięcia powiatowych placówek oświatowych w dziedzinie kształcenia kompetencji informacyjnych. 

Informacja o spotkaniu z dr Renatą Piotrowską ukazała się dzięki uprzejmości Wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej Pana Wojciecha Kowalskiego w „Nowej Gazecie Trzebnickiej”. Ponadto wystąpienie dr Renaty Piotrowskiej zapowiedziane zostało na prestiżowym ogólnopolskim portalu bibliotekarskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – szczegółowe informacje dostępne są na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy na Facebooku.

Wystąpienie dr Piotrowskiej poświęcone było analizie aspektów programowych kształcenia kompetencji informacyjnych w warunkach polskiej edukacji. Z badań przeprowadzonych przez prelegentkę wynika, że idea edukacji informacyjnej jest nie tylko słabo reprezentowana w podstawie programowej, ale i jej wdrażanie napotyka na poważne trudności. Poszukiwanie sposobów przezwyciężenia przeszkód w procesie kształcenia kompetencji informacyjnych stało się przedmiotem burzliwej dyskusji, w której licznie zabierali głos zaproszeni nauczyciele. Komplementarny charakter wobec dyskusji, opartej na wymianie doświadczeń miała diagnoza oczekiwań przybyłych na spotkanie przedstawicieli powiatowych placówek oświatowych. Wychodząc naprzeciw wspomnianym oczekiwaniom nauczycieli bibliotekarze zatrudnieni w Bibliotece Pedagogicznej w Trzebnicy podjęli już starania w sprawie zorganizowania spotkania poświęconego obszarom i formom współdziałania nauczycieli bibliotekarzy i nauczycieli poszczególnych przedmiotów w procesie wdrażania podstawy programowej.

Pracownicy PODM-P Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy pragną złożyć szczególne podziękowania za udział w spotkaniu Posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Panu Markowi Łapińskiemu, a także Staroście Powiatu Trzebnickiego Panu Robertowi Adachowi, Naczelnikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Trzebnicy Panu Wojciechowi Wróblowi, Podinspektorowi w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy Panu Krzysztofowi Rudzkiemu oraz Wiceprezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej Panu Wojciechowi Kowalskiemu.

Ponadto pracownicy PODM-P Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy składają serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, przybyłym na spotkanie z dr Renatą Piotrowską.

umieścił: E.P.

22-12-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30