polski angielski niemiecki
Piątek, 02 czerwca 2023 r. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Wieczór Wigilijny z konkursem na najlepszą potrawę wigilijną
Sala Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach w sobotni wieczór została wypełniona po brzegi przez zgromadzonych gości na uroczystej wieczerzy wigilijnej. Jak przystało na tą szczególną uroczystość zaśpiewano piękne kolędy, złożono sobie życzenia i połamano się opłatkiem, a także zdegustowano wyśmienite potrawy wigilijne. W trakcie Konkurs na Najlepszą Potrawę Wigilijną zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich.

Prusicką tradycją stała się Uroczysta Wigilia, która co roku odbywa się tydzień przed świętami w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Prusicach. Identycznie było w sobotę 17 grudnia. Scenariusz na to wydarzenie oczywiście napisała Dyrektorka GOKiS Renata Cybulska – Kaczałko.

 

 Przekraczając próg dużej Sali w ośrodku kultury wchodziło się do niebiańskiej Sali ze żłóbkiem, choinkami, wspaniałą dekoracją, pięknie ubranymi stołami i świąteczną atmosferą. Kilka minut po godz. 19 Dyrektorka Ośrodka Kultury Renata Cybulska – Kaczałko przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Tegoroczna Wigilia to nie jasełka jak dawniej, ale to wspaniały kolędowy wieczór z harfą, śpiewem, muzyką, opłatkiem, życzeniami i wyjątkowo w tym roku z Konkursem na Najlepszą Potrawę Wigilijną. 

 

Jury oceniało wyśmienite potrawy wigilijne jeszcze przez uroczystością

 

Jeszcze przed wieczorem wigilijnym w Sali GOKiS zgromadziło się jury, które wybierało najlepszą potrawę wigilijną w ramach konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich i GOKiS.

 

Jury w składzie: Robert Adach – Przewodniczący, Starosta Powiatu Trzebnickiego, Kazimiera Rusin – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Prusice, Małgorzata Wojtyra – Gminna Biblioteka w Prusicach, Katarzyna Jarczewska – Prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich, Teresa Czaniecka – Wiceprezes Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich i Dorota Leń – Specjalista ds. promocji Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich miało ciężki orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie 15 potraw biorące udział w konkursie były wyśmienite.

 

– Wszystkie potrawy były bardzo dobre. Wybór był bardzo ciężki – podkreślił przewodniczący jury Robert Adach dodając: – Mam nadzieję, że potrawy, które mi najbardziej smakowały wygrały.

 

I jak się okazało w przypadku zarówno Przewodniczącego Jury, jak i całego jury tak było:

I miejsce – Józef Kielar – Stowarzyszenie „Zielona Wieś” z Chodlewka

II miejsce – Krzysztof Kaczałko z Prusic – „Ryba z warzywami”

III miejsce – Renata Stachowicz z Kuraszkowa – „Kuraszkowskie kluski z makiem”.

 

Wyróżnienia: Janina Słota ze Strupiny – „Kutia” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie Górnym – Gołąbki z ziemniakami i sosem grzybowym.

 

 

 

 

W konkursie wzięli również udział:

 

Klub Seniora w Prusicach – Pierogi z Kaszą Gryczaną,

Teresa Szwiec z Ligotki – Pierogi z Serem,

Stowarzyszenie Młodzież z Budzicza – Szczudraczki;

Anna Dyjak z Górowej – Zupa z Kapustą i Grzybami

Emilia Drząszcz z Prusic – Kapusta z grochem

Bartosz Malec z Osolina – Zupa grzybowa

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy – Świąteczne Pierniczki Boromejskie

Tatiana Ryhter z Kuraszkowa – Sałatka Winegred

Wioletta Drząszcz z Prusic – Łacki Ukraińskie

Iwona Pietrzyk z Prusic – Sałatka z Tuńczykiem

 

Z harfą, śpiewem i kolędami w wykonaniu dzieci, chóru i radnych

 

Wieczerzę wigilijną rozpoczął występ naszej lokalnej harfistki pochodzącej z Rakowa z Gminy Oborniki Śląskiej Magdaleny Czopki i śpiewaka – jej syna – Marcina Czopki. Następnie ze swoim repertuarem kolęd zaprezentowali się najmłodsi, a dokładniej mówiąc Chór Dziecięcy działający przy GOKiS w Prusicach. Po nim spory repertuar kolęd zaserwował wszystkim gościom chór „Vox Domini”. Wykonania były i tradycyjne i nowoczesne. Warto przypomnieć, że członkowie chóru to osoby, które tworzą tę grupę od kilku lat, ale wcześniej nie mieli nic wspólnego ze śpiewaniem. Jak sami mówią: lubią to co robią i będą to nadal robić.

 

Na sam deser części koncertowej pozostało wykonanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przez Radnych Miasta i Gminy Prusice wraz z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Ziomkiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Prusice Igorem Bandrowicze, Wiceburmistrz Kazimierą Rusin i Dyrektorką GOKiS Renata Cybulską – Kaczałko. Ten niecodzienny występ spodobał się tak bardzo zgromadzonej publiczności, że nie tylko nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, ale także „krzyczała” o „bis”. Został on wykonany, ale już wspólnie z gośćmi.

 

Następnie okolicznościowe przemówienia wraz z życzeniami wygłosili Burmistrz Igor Bandrowicz oraz Przewodniczący Rady Zbigniew Ziomek. Po tej części przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Potrawę Wigilijną, a następnie czas na…..

 

opłatek i życzenia

 

Jak przystało na Wigilię wszyscy sobie składali życzenia i nie zapomniano o opłatku. Zgromadzonym rozdawali go burmistrz, wiceburmistrz, starosta i dyrektorka GOKiS.

 

Po koncercie i wspólnie składanych sobie życzeniach świątecznych zgromadzeni, zgodnie z tradycją przystąpili do spożywania wieczerzy wigilijnej. Na stole znajdowało się wiele bardzo pysznych potraw: ryba, śledzie, kutia, pierogi: z kapustą i z kaszą gryczaną, barszczyk czerwony, różne sałatki i ciasto. Każdy mógł spróbować wszystkiego po trochę. Te specjały przygotowali uczestnicy konkursu wigilijnego, członkowie chóru Vox Domini, Klubu Seniora oraz osoby zaprzyjaźnione i współpracujące z ośrodkiem kultury i Gminą Prusice.

 

Gośćmi Wigilii byli m.in. Starosta Robert Adach z żoną, Burmistrz Prusic Igor Bandrowicz z żoną, Wiceburmistrz Kazimiera Rusin, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Prusicach Zbigniew Ziomek, Burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski, radni powiatu i gminy Prusice, Stowarzyszenia, dyrektorzy i pracownicy różnych instytucji, sołtysi oraz przedstawiciele biznesu, młodzież i inni zaproszeni goście.

 

Wszystko ze sobą doskonale współgrało: wspaniała dekoracja, ciekawe występy, harfa i śpiew, dobre nagłośnienie, kolędy, choinki ze światełkami, żłóbek z dzieciątkiem oraz dzielenie się opłatkiem i stoły z potrawami wigilijnymi, co tworzyło świąteczny klimat i atmosferę nadchodzących wielkimi krokami świąt.

 

Dekoracja i wystrój sali zostały przygotowane przez pracowników GOKiS. O nagłośnienie zadbali również pracownicy ośrodka kultury. Organizatorami Wieczoru Wigilijnego byli Urząd Miasta i Gminy Prusice oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach, a konkursu Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich.

 

Dorota Leń

Stowarzyszenie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich

27-12-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30