polski angielski niemiecki
Sobota, 02 lipca 2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
Wieczory Lisztowskie
KAROL RADZIWONOWICZ jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami. Bierze stale udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych - Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Sydney, Mediolan, Szanghaj, Pescara, Tel Awiw, Pekin, Baden Baden,  Lima, Sajgon.
Jako solista występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na wszystkich kontynentach.
Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty, dokumentujący to wydarzenie otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła ”na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco 2012.
 
Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. Jego nagranie utworów Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej zostało „Bestsellerem” w Kanadzie w roku 1999. Na płytach kompaktowych utrwalił dzieła fortepianowe Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Bardzo bogatą działalność artystyczną łączy z  pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. Prowadził też szereg mistrzowskich kursów pianistycznych. W dowód uznania dla jego działalności pedagogicznej został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Jest też prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezesem Towarzystwa im Fryderyka Chopina w Warszawie. 
W październiku br. Karol Radziwonowicz przez trzy tygodnie był jednym z ekspertów komentujących codziennie w TVP Kultura przebieg XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
16-11-2021
Szukaj w artykułach
Lipiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31