polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 17 lutego 2020 r. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
Podsumowanie XVIII MFMKiO
Pełnoletni Festiwal już za nami – podsumowanie muzycznej uczty dla duszy i ciała 22 wykonawców od sceny rodzimej, przez scenę polską do światowej, 1 Jubileusz 25 – lecia pracy twórczej, 15 wspaniałych koncertów w 12 niezwykłych miejscach, wiele dźwięków z wielu instrumentów, spore grono muzyki kameralnej i organowej, 2 patronaty honorowe, ..................

 

Pełnoletni Festiwal już za nami – podsumowanie muzycznej uczty dla duszy i ciała

 

 

22 wykonawców od sceny rodzimej, przez scenę polską do światowej, 1 Jubileusz 25 – lecia pracy twórczej, 15 wspaniałych koncertów w 12 niezwykłych miejscach, wiele dźwięków z wielu instrumentów, spore grono muzyki kameralnej i organowej, 2 patronaty honorowe, 10 osób w Kapitule Organizacyjnej, 2 prowadzące, jeden Dyrektor Organizacyjny i jeden Dyrektor Artystyczny oraz szereg niezapomnianych wrażeń, emocji i doznań artystycznych, których nie da się opisać, a także wiele sprzedanych płyt i  fotografii na pamiątkę – to tylko niektóre liczby podsumowujące wyjątkowy, bo pełnoletni – XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej 2011.

Trzebnica Inauguracja 

 

Tradycją stało się już, że w drugiej połowie roku w kalendarzu wydarzeń na Dolnym Śląsku można znaleźć Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej na terenie powiatu trzebnickiego i powiatu oleśnickiego. Identycznie było w tym roku, choć z małymi zmianami. Festiwal zaczął się dopiero w sierpniu, ale w nowej odsłonie organizacyjnej z długoletnim Dyrektorem Artystycznym – Robertem Grudniem, a także z dziesięcioosobową Kapitułą Organizacyjną, w której na czele znalazł się dotychczasowy Dyrektor Organizacyjny – Jan Buczek i z nowym Dyrektorem Organizacyjnym – Dominiką Łasicą ze Starostwa Powiatowego w Trzebnicy. Kolejną atrakcją minionej edycji był koncert w plenerze.

 

Patronat honorowy nad XVIII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej sprawował ówczesny Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, a obecnie Poseł na Sejm RP Marek Łapiński oraz Arcybiskup Metropolita Wrocławski JEks Ks. Marian Gołębiewski.

Koncert Finałowy 

Mając na celu promowanie muzyki poważnej w środowisku lokalnym i w kraju oraz edukację muzyczną szerokiego grona odbiorców, powołano kapitułę muzyki kameralnej i organowej, w skład której wchodzą: samorząd województwa, samorządy powiatowe i samorządy gminne.

 

Kapituła XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w  składzie:

Przewodniczący Kapituły:    Pan Jan Buczek - Dyrektor Organizacyjny Festiwalu w latach 1994-2010

Pan Marek Łapiński – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, a obecnie Poseł na Sejm RP

Pan Robert Adach – Starosta Powiatu Trzebnickiego

Pan Zbigniew Potyrała – Starosta Powiatu Oleśnickiego

Pan Igor Bandrowicz – Burmistrz Miasta i Gminy Prusice

Pan Robert Lewandowski – Burmistrz  Miasta i Gminy Żmigród

Pan Sławomir Błażewski – Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki Śląskie

Pan Jakub Bronowicki - Wójt Gminy Wisznia Mała

Pan Andrzej Faraniec -Wójt Gminy Zawonia

Pan Jan Bronś – Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica

Festiwal minął jak na Osiemnaście lat przystało…

 

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej rozpoczął się w niedzielę 21 sierpnia 2011 roku i dokładnie dwa miesiące później, bo w piątek 21 października 2011 odbył się koncert finałowy. Jak mówią sami organizatorzy, ale również słuchacze, był to wyjątkowy niesamowity Festiwal. Wyjątkowy, dlatego, że po raz osiemnasty. W końcu dorósł do pełnoletniości i na przełomie dwóch miesięcy zdał jej egzamin. Natomiast niesamowity, bo wspaniałe gwiazdy muzyczne, które dostarczyły wszystkim wspólnie i każdemu z osobna wiele emocji, wzruszeń, wrażeń artystycznych i muzycznych. Cały program Festiwalu od początku do końca obfitował w niepowtarzalne bogactwa muzyczne.

 

na otwarciu z lokalną artystką…

Dominika Darowska 

Koncert inauguracyjny pod patronatem Starosty Trzebnickiego Roberta Adacha w Bazylice Św. Jadwigi rozpoczął cały Festiwal. Ten koncert był tym bardziej wyjątkowy, że otworzyła go rodowita trzebniczanka Dominika Darowska, która przy akompaniamencie Joanny Hendrich wykonała m.in. utwór „Wyspa” Kuby Badacha i „Gdy na ten świat” Beaty Bednarz. Jak przystało na koncert poetycko – muzyczny fragmenty utworu Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu ukrytym – Miłość mi wszystko wyjaśniła” recytował znany polski aktor Zbigniew Zamachowski, a w przerwach między kolejnymi wersami na organach grał Robert Grudzień. Identyczny koncert również tego samego dnia odbył się pod patronatem Burmistrza Obornik Śląskich Sławomira Błażewskiego w Kościele p.w. Św. Judy Tadeusza i Św. Antoniego. Wszyscy zgromadzeni melomani obu koncertów byli bardzo zachwyceni wspaniałą ucztą muzyczną. Pierwsze koncert to był początek atrakcji i doznań muzycznych, jakie czekały na zgromadzone publiczności na kolejnych występach.

 

ze wspaniałymi muzykami, utworami i instrumentami, a także w plenerze…

 

Kolejny koncert w ramach Festiwalu odbył się w niedzielę 28 sierpnia, i był inny niż wszystkie dotychczas, ponieważ odbył się w plenerze, na terenie Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego w Miłocinie. Gospodarzem tego właśnie występu był Przewodniczący Kapituły Organizacyjnej Jan Buczek. Gwiazdą dnia była muzyka celtycka w wykonaniu zespołu The Reivers.

 Miłocin

Artystami kolejnych dwóch koncertów, zarówno w Żmigrodzie, jak i w Trzebnicy byli Marcin Styczeń i Ernest Bryll. „Miłość mi wszystko wyjaśniła” i „Santo Subito” to tylko dwa z kilkunastu utworów wykonanych w ramach koncertu poetycko – muzycznego przez tych dwóch artystów. Koncert w Kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebnicy był tym bardziej szczególny, gdyż upamiętniał ś. p. ks. prof. Antoniego Kiełbasę SDS. Koncert w Żmigrodzie odbył się pod patronatem Burmistrza Żmigrodu Roberta Lewandowskiego.

Występ artystów rozpoczął się od jednego z utworów Marcina Stycznia z jego płyty „Pieśń o Bogu ukrytym” wiersze Karola Wojtyły.

 Marcin Styczeń, Ernest Bryll

Po poezji i wierszach podczas koncertów przyszedł czas na wiosnę, życie i promyczki słońca podczas dwóch kolejnych koncertów, tym razem w Strupinie i w Zawoni, w wykonaniu artystów o międzynarodowym uznaniu Józefa Brody i Janusza Kohuta. Tutaj zamiast śpiewania można było usłyszeć trombity, gajdy, okaryny, drumle, organy, piano, śpiew słowika i oczywiście opowieści i historie o życiu. Koncert w Zawoni odbył się pod patronatem Wójta Zawoni Andrzeja Farańca.

 

Po emocjach w Strupinie i Zawoni przyszedł czas na koncert w Oleśnicy. Ten koncert był wyjątkowym w swoim rodzaju, a to wszystko za sprawą promocji najnowszej płyty „Farny” duetu Małgorzata Walewska i Robert Grudzień. Obok tych wspaniałych sław w Bazylice Mniejszej wystąpił gościnnie na fletni Pana i cymbałach Georgij Agratina. Koncert odbył się pod patronatem Starosty Oleśnickiego Zbigniewa Potyrały i Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia. Świątynia zgromadziły tłumy wielbicieli wspaniałej mezzosopranistki.

 Oleśnica

Anna Adamiak – światowej sławy mezzosopranistka i śpiewaczka operowa oraz Robert Kulas – znany organista i pianista to wykonawcy kolejnego koncertu w ramach Festiwalu, tylko tym razem w Kościele p.w. Stanisława Biskupa Męczennika w Krynicznie. Artyści wykonali wiele wspaniałych utworów.

 

…z uroczystym Jubileuszem 25 – lecia Dyrektora Artystycznego…

 

25 września to wielkie święto melomanów muzyki poważnej, tego dnia odbyły się trzy niesamowite koncerty. Zarówno w Żmigrodzie, jak i w Czeszowie odbyły się koncerty Duetu MagBet – Magdaleny Czopki grającej na harfie (pochodzącej z Obornik Śląskich) oraz Beaty Wołczyk na skrzypcach. Gościnnie na koncertach także na harfie wystąpił Karol Czopka.

 

Jednak prawdziwe emocje czekały na melomanów, którzy zgromadzili się na wyjątkowym koncercie w Kościele Św. Jakuba w Prusicach. To tutaj Dyrektor Artystyczny Festiwalu Robert Grudzień obchodził Jubileusz 25 – lecia swojej pracy twórczej. To właśnie do Prusic zjechały się takie sławy muzyczne jak Wiesław Ochman – najsłynniejszy polski śpiewak operowy doby współczesnej i Renata Dobosz – mezzosopranistka. Ich wspólny występ to niesamowity deser dla publiczności. Artysta po zakończonym koncercie otrzymał List Gratulacyjny od Starosty Trzebnickiego Roberta Adacha, życzenia od Burmistrza Prusic Igora Bandrowicza oraz Przewodniczącego kapituły Jana Buczka. Koncert odbył się pod patronatem Burmistrza Prusic Igora Bandrowicza.

 

Kto ogląda serial „M jak Miłość” to na pewno kojarzy jedną z głównych bohaterek Barbarę Mostowiak, w której rolę wcieliła się Teresa Lipowska. Tym razem wszyscy, którzy zgromadzili się zarówno w Kościele p.w. Św. Trójcy w Żmigrodzie i w Kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wysokim Kościele mogli tym razem aktorkę zobaczyć na żywo. Pani Teresa recytowała wiersze oraz homilie Błogosławionego Jana Pawła II. Akompaniował jej znany w kraju i zagranicą Tomasz Glanc- wybitny organista. Koncert w Wysokim Kościele odbył się pod patronatem Wójta Wiszni Małej Jakuba Bronowickiego.

KOncert 

…i wielką gwiazdą polskiej sceny muzycznej oraz wielką publicznością na zakończenie

 

Po wielu tygodniach wspaniałych koncertów i występów tak niesamowitych gwiazd przyszedł czas na zakończenie, zakończenie w mistrzowskim wykonaniu. I tak się właśnie stało za sprawą gwiazdy wieczoru. Tłumy w zgromadzonej Bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy przywitał Grzegorz Turnau – znakomity artysta wraz z Jackiem Królikiem. Koncert odbył się pod patronatem Wicemarszałka, a obecnie Posła na Sejm RP Marka Łapińskiego. Szczególnym gościem piątkowego wieczoru był jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz. Grzegorz Turnau bardzo szybko ożywił rzesze publiczności, która wspólnie z nim wykonywała utwory. Oczywiście nie obyło się bez gromkich braw i tradycyjnych „bisów”.

 

Jak można zauważyć XVIII – miniony – MFMKiO to koncerty, które odbyły się w: Trzebnicy, Obornikach Śląskich, Żmigrodzie, Prusicach, Wiszni Małej, Zawoni, Oleśnicy, Strupinie, Wysokim Kościele, Krynicznie, Miłocinie i Czeszowie.

Koncert Finałowy 1 

Wszystkie koncerty były niesamowite. Cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności. Podczas niektórych ludzie chętnie z wykonawcami śpiewali. Mistrzowskie było zakończenie nie tylko ze względu na wspaniałą gwiazdę, jaką jest Grzegorz Turnau, ale też na niesamowitą atmosferę i kilkutysięczną publiczność. Po każdym koncercie ludzie wychodzili zadowoleni i bardzo rozradowani, po niektórych zostały tylko wspaniałe wspomnienia, a po innych fotografie, autografy i nawet „odrobina koncertu” w postaci płyty.

 

Tak wspaniałe wydarzenie muzyczne pozwoliło mieszkańcom całego naszego powiatu, powiatu oleśnickiego, a także mieszkańcom Dolnego Śląska i całej Polski na wspaniałe przeżycia duchowe i osobiste, a także dostarczyło wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Jednak to nie koniec, mimo, że osiemnasta edycja Festiwalu za nami, to jednak przed nami kolejna bo już XIX edycja, która odbędzie się na przełomie sierpnia – października w 2012 roku.

                  

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich melomanów muzycznych i nie tylko do uczestnictwa
w XIX edycji Festiwalu.

 

Dorota Leń

Dominika Łasica

09-02-2012
Galeria
Szukaj w artykułach
Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29