Wtorek, 30 maja 2017 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Ponad 100 osób wyruszy na Pieszy Rajd „Wzgórza i wąwozy w zaczarowanej krainie”

Z Ewą Rogowską o Pieszym Rajdzie „Wzgórza i wąwozy w zaczarowanej krainie”, na który wszystkich miłośników wędrowania zaprasza Starosta Trzebnicki Robert Adach rozmawia Małgorzata Pawlaczek.

Do Pieszego Rajdu „Wzgórza i wąwozy w zaczarowanej krainie” zostało zaledwie kilka dni. Ile osób zgłosiło chęć udziału?

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona frekwencją. Mamy zapisanych ponad 100 osób i pewnie jeszcze znajdzie się kilku chętnych. Dziś rano zgłosiło się 20 uczestników, a dosłownie przed chwilą odebrałam telefon od mieszkanki Trzebnicy, która zadeklarowała jeszcze sześcioro. Można powiedzieć, że od poniedziałku „urywają się” telefony w tej sprawie.

Rajd będzie sporym fizycznym wyzwaniem?
Nie sądzę, choć do przejścia będzie około 10-12 km. Przewidujemy, że trasę spacerowym tempem uda się pokonać w 2 godziny. Ale czasu zarezerwowaliśmy oczywiście więcej, jeśli okaże się, że jest taka potrzeba. Podzielimy zresztą uczestników na grupki, do każdej przydzielimy opiekuna. Zwłaszcza, że pewnie będą zarówno silniejsi piechurzy, jak i tacy, którzy iść będą wolniej.

Którędy prowadzić będzie trasa?

Dokładnie wiedzieć będziemy w piątek. Wówczas zamierzamy rowerami objechać trasę i sprawdzić jakość ścieżek. Tak, żeby po drodze nie spotkały nas żadne nieprzyjemne niespodzianki i konieczność omijania szczególnie błotnistych obszarów. Prognozy pogody są jednak pomyślne, więc pewnie trasa niewiele, a może nawet w ogóle nie zmieni się w stosunku do jej planowanego przebiegu.

Uczestnicy rajdu wyruszą spod siedziby Starostwa...

... przy ulicy Leśnej 1. Start zaplanowaliśmy na godzinę 12:00, dlatego prosimy o przybycie na miejsce przynajmniej 15-20 minut wcześniej. Pójdziemy przez Las Bukowy w stronę Brochocina, a później przemierzać będziemy polne drogi.

Do kogo adresowany jest bardzo długi spacer?

Do wszystkich, którym bliski jest aktywny wypoczynek. Do rodzin z dziećmi, do grup przyjaciół czy znajomych, a nawet tych, którzy lubią pieszo przemierzać kilometry, ale nie mają z kim. W drodze do Pierwoszowa będzie nas dość sporo.

No właśnie! Przypomnijmy, że celem jest Karczma Miłocin w Pierwoszowie.

Celem chyba raczej jest droga sama w sobie. Chcemy przede wszystkim pokazać mieszkańcom naszego Powiatu, ile radości potrafi sprawić taka wyprawa, ile satysfakcji przynosi aktywne spędzanie wolnego czasu. Uznaliśmy, że rajd to najlepszy sposób, żeby wypromować ścieżki turystyczne prowadzące przez Wzgórza Trzebnickie, które pokonywać można pieszo, z kijkami, na rowerze, a nawet konno. Zimą pokryte śniegiem Góry Kocie znakomicie sprawdzają się również jako narciarskie trasy biegowe. Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że poza granicami Trzebnicy są tak atrakcyjne tereny do wyczynowego uprawiania sportu, czy po prostu rekreacji.

Skoro mówimy o atrakcjach, to jakie przewidziano dla uczestników rajdu?

Jak już wspomniałam, największą atrakcją jest sama trasa. Poprowadzona wśród pól, łąk i lasów powinna zrobić niezapomniane wrażenie na tych, którzy nie znają tych terenów, albo oglądali je tylko zza okien samochodu czy szynobusu. Szczególnie w słoneczną, wiosenną sobotę Wzgórza Trzebnickie zapewne pięknie się zaprezentują. A na miejscu, w Karczmie Miłocin, która jest równie niezwykła i zaczarowana z pewnością przyda się obfity posiłek regeneracyjny. Będą więc kiełbaski pieczone w ognisku lub z grilla, obowiązkowo napoje, a dla dzieci również zabawa, o ile będą jeszcze miały na nią siłę.

Co powinni wziąć z sobą uczestnicy rajdu?

Sądzę, że w większości to doświadczeni piechurzy, ubiorą się więc stosownie do tej wyprawy w przewiewną, sportową odzież i przede wszystkim wygodne, dostosowane do pieszych wędrówek buty. Warto spakować do plecaka cieplejszą bluzę i cienką kurtkę przeciwdeszczową. Choć pogoda raczej powinna nam dopisać.

Zatem do zobaczenia w sobotę, 16 kwietnia o godz. 12:00 pod siedzibą starostwa przy ul. Leśnej 1.

Przypominam, że wciąż jeszcze można zgłosić chęć udziału w rajdzie pod numerem telefonu tel. 071 387 30 85 wew. 40 lub mailowo d.lasica@powiat.trzebnica.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

źródło www.kociegory.eu

15-04-2011