Czwartek, 22 czerwca 2017 r. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PODM-P W TRZEBNICY
Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek upłynął w Trzebnicy pod znakiem Bollywood i komiksu edukacyjnego.

Punktualnie o godz. 12.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy rozpoczęła się prelekcja Joanny Nadolnej z Uniwersytetu Wrocławskiego, podróżniczki i pasjonatki indyjskiej kinematografii.

IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PODM-P W TRZEBNICY

Pani Nadolna przedstawiła najpierw szereg zdjęć ze swojego pobytu w Indiach: utrwalone na fotografiach rajskie krajobrazy dystryktu Goa kontrastowały ze slumsami Bombaju; bajecznie kolorowe stroje filmowych aktorów z łachmanami nędzarzy, głównie dzieci, walczących o przetrwanie na ulicach wielkich miast.

Ambiwalencja życia w Indiach jest źródłem socjologiczno-kulturowego fenomenu, jakim są filmy z Bollywood, największej na świecie „fabryki snów”, której nazwa pochodzi z połączenia nazwy miasta „Bombaj” – głównej siedziby indyjskiego przemysłu filmowego  i „Hollywood”.

IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PODM-P W TRZEBNICY

Filmy z Bollywood mają przede wszystkim charakter kompensacyjny – dzięki nim ludzie doświadczający na co dzień skrajnej niekiedy nędzy mogą przenieść się choć na kilka godzin do innego, lepszego, świata. Efekt ten uzyskiwany jest głównie dzięki olśniewającej warstwie wizualnej oraz jednoznacznie pozytywnemu, baśniowemu niemalże, przesłaniu filmu: dobro zawsze zatryumfuje nad złem; piękni, szlachetni i mężni pokonają tchórzliwych i szpetnych niegodziwców; wierna miłość zostanie wynagrodzona.

Konsekwencją idealizowania świata przedstawionego w filmach jest kult gwiazd filmowych, daleko wykraczający poza standardy amerykańskie czy europejskie oraz specyfika wielogodzinnych seansów filmowych, przeżywanych nader intensywnie w atmosferze rodzinnego festynu.

Ważnymi cechami filmów z Bollywood jest również synkretyzm, widoczny praktycznie we wszystkich warstwach dzieła filmowego, a przejawiający się w żonglowaniu różnorakimi gatunkami filmowymi w obrębie jednego dzieła oraz traktowanie tańca nie tylko jako interludium, ale i wyraziciela emocji.

IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PODM-P W TRZEBNICY

Na szczególną uwagę zasługuje kwestia funkcjonowania erotyki w filmach z Bollywood. Należy pamiętać, że choć Indie są ojczyną Kamasutry to sfera seksualna w tym kraju jest nadal tabuizowana. Zgorszenie i rozmaicie manifestowane oburzenie do niedawna wywoływała jeszcze ukazywana w filmie scena pocałunku. W sytuacjach, gdy prezentowanie zmysłowości jest niezbędne do osiągnięcia pełni artystycznej ekspresji reżyserzy uciekają się zwykle do ekwiwalentów obrazowych, takich jak na przykład taniec w strugach deszczu, wprowadzają symbole o charakterze seksualnym (piramidy, drzewa lub kwiaty) lub operują erotycznymi barwami, np. czerwienią.

Zainteresowanie filmami z Bollywood jest w Polsce obserwowane już od kilku lat. Co ciekawe – także twórcy z Bombaju interesują się Polską. Przykładowo zdjęcia do filmu „Fanaa”, w którym główną rolę zagrała Kajol, jedna z najbardziej ubóstwianych bollywoodzkich aktorek, kręcone były m.in. w Zakopanem i Tatrach.

IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PODM-P W TRZEBNICY

Po pasjonującym wystąpieniu Joanny Nadolnej głos zabrała Ewelina Rutkowska, reprezentująca Bibliotekę Pedagogiczną w Trzebnicy.

Pani Rutkowska przedstawiła ciekawą prezentację w programie Prezi, ukazującą komiks edukacyjny, promujący ideę edukacji informacyjnej, przygotowany przez nią w programie ToonDoo oraz przedstawiającą możliwości multiwyszukiwarki Primo, stanowiącej integralną część systemu bibliotecznego ALEPH.

Ponadto w trakcie wtorkowych obchodów Święta Bibliotekarzy i Bibliotek Joanna Nadolna i Małgorzata Skibińska, współorganizatorki Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Skandal w Kulturze” przedstawiły zdjęcia z udziału w tej konferencji Sebastiana Węgrzynowskiego,  pracownika PODM-P Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy, a następnie Sebastian Węgrzynowski przybliżył najważniejsze tezy swojego referatu, poświęconego antypatriarchalnej wymowie „wierszy potępionych” Charlesa Baudelaire’a, wygłoszonego podczas wspomnianego sympozjum.

Opracował:

Sebastian Węgrzynowski