Czwartek, 18 października 2018 r. Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
Prezydent Komorowski z wizytą w Obornikach Śląskich

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczniami i mieszkańcami Obornik Śląskich (Dolnośląskie), gdzie się urodził. Dziesięciu najlepszym maturzystom z powiatu trzebnickiego wręczył listy gratulacyjne.
Bronisława Komorowskiego w Obornikach Śląskich powitał chór dzieci, Starosta Powiatu Trzebnickiego Robert Adach, Burmistrz Obronik Śląskich Sławomir Błażewski oraz gospodarz spotkania Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta Sławomir Szypulski. Całe spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z maturzystami, którzy pytali m.in. o to jak głowa państwa wspomina swoją maturę.

Komorowski przyznał, że swój egzamin dojrzałości wspomina bardzo miło, ale szczególnie dobrze myśli także o okresie bezpośrednio po maturze. - To był najmilszy czas w moim życiu. Człowiek był wtedy pełen planów, nadziei i towarzyszyło mu poczucie siły. To było coś, co mnie później inspirowało. Byłem młody i miałem tysiąc spraw typowych dla maturzystów - opowiadał.
Inny uczeń zapytał, co prezydent chciał robić, gdy miał 18 lat. Komorowski odpowiedział, że marzył o tym, żeby zostać leśnikiem, ponieważ była to jego pasja odziedziczona po dziadku, leśniczym z Kresów, który opowiadał mu o lasach, zwierzętach i przyrodzie. - Z domu wyniosłem też pasję natury społecznej i później zadecydowało to o wyborze kierunku studiów. Wahałem się między socjologią i historią. Ostatecznie wybrałem historię - dodał.
Uczniowie pytali głowę państwa także m.in. o plany na zbliżające się wakacje, wspomnienia dotyczące Obornik Śląskich i o to, jak wyobraża sobie Polskę za 20 lat oraz co lubi w Polakach.
Następnie Komorowski wręczył dziesięciu najlepszym maturzystom z całego powiatu trzebnickiego listy gratulacyjne.

Po zakończeniu spotkania prezydent odwiedził także dom, w którym kiedyś mieszkał. Rodzina Komorowskiego przyjechała do Obornik Śląskich po wojnie z Kresów Wschodnich. Prezydent spędził w tym mieście pierwsze lata dzieciństwa, następnie zamieszkał z rodziną w Poznaniu, by w końcu przenieść się do Warszawy.

Spotkanie z uczniami i mieszkańcami w Obornikach Śląskich było ostatnim punktem wizyty Komorowskiego na Dolnym Śląsku. Wcześniej prezydent wziął m.in. udział w II Kongresie Regionów w Świdnicy; we Wrocławiu zwiedził kamienicę, gdzie powstaje Muzeum Pana Tadeusza, w którym prezentowany będzie rękopis epopei Adama Mickiewicza oraz zwiedził budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i 612-metrowego Mostu Rędzińskiego z ponad 120-metrowym pylonem podtrzymującym konstrukcję.
Źródło: Onet.pl

Lista nagrodzonych maturzystów:
1.            Ewa Kościelna – Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie
2.            Paulina Ostromecka - Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie
3.            Joanna Koszowska - Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śląskich
4.            Paulina Juszyńska - Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śląskich
5.            Jan Bujak – Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śląskich
6.            Michał Kępiński - Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śląskich
7.            Paulina Moruś – Liceum Profilowane w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Trzebnicy
8.            Marzena Kowalik - Technikum w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Trzebnicy
9.             Jan Akimenkov – Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy
10.         Monika Bojaś - Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy

Wszystkim abiturienton serdecznie gratulujemy.

fot. Marek Długosz
12-05-2011