polski angielski niemiecki
Piątek, 18 września 2020 r. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
Powiat Trzebnicki stara się o wsparcie polonii za granicą
„Polska – moje korzenie – Organizacja letniego wypoczynku edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Jest kolejną inicjatywą Powiatu Trzebnickiego, który stara się wesprzeć naszych rodaków, którzy mieszkają za granicą naszego kraju.

  

„Polska – moje korzenie – Organizacja letniego wypoczynku edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Jest kolejną inicjatywą Powiatu Trzebnickiego, który stara się wesprzeć naszych rodaków, którzy mieszkają za granica naszego kraju.

W tym miesiącu złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu ogłaszanego przez Ministra - Współpraca Polonią i Polakami za granicą w 2013 r. , w obszarze – „Edukacja Polonii i Polaków za granicą, w tym kształcenie młodzieży polonijnej w Polsce”.

 

Główne zadanie projektu będzie polegało na zorganizowaniu letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży pochodzenia Polskiego (9-18 lat) z terenu Litwy (okolice Solecznika) Mołdawii (okolice Bielic), Ukrainy (Okolice Rokitna, Tomaszgrodu i Sokala) w sumie w wypoczynku weźmie udział około 120 osób. Jeden turnus trwać będzie 14 dni. Planujemy zorganizować cztery turnusy wypoczynkowe, dzieci zostaną zaproszone do wyremontowanego przez Powiat Schroniska Młodzieżowego Dworek w Kuraszkowie.

Mołdawia Dom POlski

Fot. Dom Polski w Mołdawii

Drugim elementem projektu będzie zorganizowanie wyjazdu Wolontariuszy ( max 10 osobowe grupy) na Ukrainę, Litwę i do Mołdawii celem nauki języka polskiego, polskich tradycji i obyczajów osób, które z wielu względów nie mogły przyjechać do Polski na obóz ( m.in. ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, problemy w wydaniem wiz i paszportów, sytuację rodzinną itp.)

Wolontariusze zadbają również o opuszczone i zaniedbane groby naszych przodków. Adresatami projektu będą dzieci i młodzież w polonijna z w/w krajów, pochodząca głównie z rodzin ubogich.

 

Dom Polski 

Celem ogólnym projektu jest wsparcie potencjału intelektualnego Polaków (dzieci i młodzieży) mieszkających w okolicach Rokitna, Sokalu, Tomaszgorodu (Ukraina), Balti (Mołdawia), Salcininkai (Litwa) i umożliwienie im nawiązania żywych kontaktów pomiędzy przedstawicielami polskich środowisk z młodzieżą polską oraz kultywowanie tradycji, obyczajów, historii połączoną z nauką nauka języka polskiego.

 

Wartość projektu: 437 398 tyś zł

Środki finansowe własne Powiatu: 12 841,00 zł

Przewidywany poziom dofinansowania zadania 91 %.

 

Dominika Łasica

 

21-11-2012
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30