Poniedziałek, 27 marca 2017 r. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
Tydzień Edukacji Globalnej w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy

Tydzień Edukacji Globalnej w Powiatowym Zespole Szkół nr 1

w Trzebnicy

Tydzień Edukacji Globalnej to organizowana od 1999 roku pod patronatem Rady Europy, międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na wzajemne zależności między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, na problemy globalnego świata oraz pokazanie roli, jaką społeczeństwa i jednostki mogą odgrywać na rzecz ich rozwiązywania.  Podejmowane inicjatywy mają także na celu kształtowanie wśród młodych ludzi postaw tolerancji wobec różnorodności kulturowej oraz mobilizowanie do działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata poprzez pokazanie konkretnych możliwości zaangażowania. Więcej o TEG przeczytać można na stronie www.teg.edu.pl

W Powiatowym Zespole Szkół nr w Trzebnicy odbyła się już 5. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej, tym razem pod hasłem „Na rzecz wspólnego świata”.

tydzien edukacji globalnej

Za przeprowadzenie tygodnia zajęć edukacyjnych odpowiadała klasa 1b o profilu europejskim wraz z wychowawczynią Panią Moniką Komisarczyk, nauczycielką języka polskiego i wiedzy o kulturze, a także opiekunką Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108. Do pomocy włączyły się także Angelika Kulpa  i Małgosia Mróz ze SGAI, uczennice klasy 3a. Dziewczęta spotkały się z uczniami klasy 1DG i poprowadziły warsztaty na temat sytuacji w Delcie Nigru, regionie Nigerii narażonym na katastrofę ekologiczną w związku z regularnymi  skażeniami środowiska naturalnego towarzyszącymi  wydobywaniu ropy przez firmę Shell.

Działania uczniów klasy 1b poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania.  Klasowi  liderzy projektu „To także Twój świat”  Centrum Inicjatyw Młodzieżowych UNESCO- Agnieszka Wrzesińska i Paweł Krawiec- uczestniczyli w czterodniowym szkoleniu w Kowarach, podczas którego poznali zasady prowadzenia warsztatów rówieśniczych oraz wymienili się z koleżankami i kolegami  z Dolnego Śląska doświadczeniem i pomysłami. Po powrocie Agnieszka, Paweł i Piotr Lipień podzielili się obowiązkami i koordynowali pracę swojej klasy. Wszyscy uczniowie spisali się na medal, wywiązali się z powierzonych zadań i dodatkowo pomagali w razie potrzeby w trakcie trwania TEG.

tydzien edukacji globalnej

W dniach  19 - 23 listopada w szkole miała więc miejsce  kampania informacyjna, na korytarzach zawisły  plakaty ilustrujące sytuację w krajach Globalnego Południa, tłumaczące uczniom, na czym polega zrównoważona turystyka i czym jest Tydzień Edukacji Globalnej.

W wybranych klasach gimnazjum i liceum liderzy akcji codziennie prowadzili warsztaty dla rówieśników. W sumie w ich zajęciach uczestniczyło 240 uczniów z klas: 1AG, 1BG, 1CG, 1DG, 2CG i 3AG oraz klas 1a i 1b. Młodzi aktywiści wykonali tytaniczną pracę, dzieląc się swoją wiedzą i zachęcając do poznawania realiów Globalnego Południa  poprzez film i interaktywne warsztaty. Kampania informacyjna trafiła do całej szkolnej społeczności, ponieważ na każdym piętrze  można było spotkać kolorowe plakaty.

Zdaniem Centrum Inicjatyw Młodzieżowych UNESCO   Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Trzebnicy  należy do czołówki najaktywniejszych placówek oświatowych na Dolnym Śląsku, dlatego   nagrodzono nas spotkaniem z Panią doktor Joanną Janiszewską z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz wiceprezeską Stowarzyszenia  na Rzecz Integracji Społeczeństwa  Wielokulturowego „Nomada”

Prelekcja Pani Janiszewskiej, absolwentki socjologii i etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, dotyczyła warunków życia w Tanzanii, z której właśnie wróciła po kilkutygodniowym pobycie i wizytacji placówek realizujących projekty humanitarne. Młodzież klas 1b i 2b oprócz prezentacji multimedialnej mogła obejrzeć nasiona baobabu lub spróbować…ziemię, którą żują ciężarne kobiety w Tanzanii, dostarczając swojemu organizmowi niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Zajęcia zainteresowały uczniów i pogłębiły ich wiedzę z geografii, która jest przedmiotem rozszerzonym w tych klasach.

Tydzień Edukacji Globalnej w Powiatowym Zespole Szkół nr 1  w Trzebnicy

Piątek był dniem podsumowania TEG. Agnieszka Adamusiewicz, Jakub Dykiel i Dominik Gonek  przygotowali i poprowadzili konkurs na temat zrównoważonej turystyki dla gimnazjalistów i licealistów. Zwycięzcy – uczniowie klas 1CG i 1d -  otrzymali dyplomy i nagrody w postaci dnia wolnego od pytania oraz gratulacje od Pani Elżbiety Wróblewskiej, wicedyrektorki.

Dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom, którzy wspierali nasze działania, użyczali lekcji, udostępniali gabinety na warsztaty i cierpliwie znosili wszelkie niedogodności związane z organizacją TEG. Bartoszowi Bednarzowi dziękujemy za oprawę medialną.

Uczniom PZS nr 1 gratulujemy zaangażowania oraz wiedzy, jaką wykazywali się w trakcie zajęć. Do zobaczenia za rok!

Liderzy TEG: Agnieszka Wrzesińska, Paweł Krawiec, Piotr Lipień

26-11-2012