Sobota, 18 listopada 2017 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Międzynarodowy Dzień osób Niepełnosprawnych – Żmigród 2012
Środowiskowy Dom Samopomocy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie – to organizatorzy obchodzonego w dniu 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W takiej formie, ten ważny dla społeczności każdej z placówek dzień , obchodzony był po raz trzeci.

Pierwsze spotkanie wokół tematu niepełnosprawności miało miejsce w maju 2003r (Powiatowe Dni Osób Niepełnosprawnych). z okazji obchodzonego Międzynarodowego Roku Niepełnosprawnych . W Żmigrodzie przebiegał on pod hasłem „ Razem  w sztuce i w życiu ”.W ubiegłym roku organizatorzy powrócili do sprawdzonej już formy. Nowością były „Balony marzeń”, które wypuszczono na rynku żmigrodzkim. Scenariusz tegorocznego spotkania obejmował przemarsz spod Zespołu Placówek Kultury na Plac Wojska Polskiego ,gdzie dzieci, młodzież i dorośli wypuścili 300 balonów. W barwnym korowodzie uczestniczyły przedszkolaki, uczniowie ZSS, szkół podstawowych z gminy Żmigród, młodzież z Gimnazjum im.M. Rataja oraz Powiatowego Zespołu Szkół wraz z nauczycielami. W przemarszu udział wzięli także uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, uczestnicy ŚDS oraz uczniowie objęci terapią indywidualną i grupową w PP-P wystawili swoje prace na przygotowanej w ZPK wystawie.

Międzynarodowy Dzień osób Niepełnosprawnych – Żmigród 2012

W godzinach popołudniowych odbyła się prezentacja dorobku artystycznego placówek oraz prelekcje zaproszonych na tę okazję gości z Wrocławia. „Niepełnosprawność w praktyce” – to tytuł wystąpienia p.Anny Halik, mgr specjalności komunikacji społecznej i public relations (współpracuje obecnie ze Stowarzyszeniem "Twoje Nowe Możliwości" współrealizując cykl szkoleń pt. "Świadoma Kadra" dot. poszerzania kompetencji kadry akademickiej, pośredników zawodowych, pedagogów ze szkół ponadgimnazjalnych - jeśli chodzi o wspieranie edukacji uczniów/studentów z niepełnosprawnościami (przede wszystkim narządy ruchu, wzroku, słuchu).Drugim prelegentem był pan Józef Patkiewicz - Prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem we Wrocławiu ( tytuł wystąpienia „Człowiek niepełnosprawny-partner społeczny”).

Międzynarodowy Dzień osób Niepełnosprawnych – Żmigród 2012

Dla organizatorów ważne było skupienie wokół tematu niepełnosprawności przedstawicieli wielu środowisk. Swoją obecnością zaszczycili obchody min. p. Robert Adach – starosta powiatu trzebnickiego, p. Marek Koliński – przewodniczący Rady Powiatu Trzebnickiego, Pan Robert Lewandowski – burmistrz gminy Żmigród, p. Jan Czyżowicz – przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie, Wojciech Wróbel – Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu,dyrektorzy i kierownicy placówek na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi, radni gminy żmigród i powiatu trzebnickiego, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele stowarzyszeń, a przede wszystkim ważna była obecność osób niepełnosprawnych. Zaszczycili nas swoją obecnością także rodzice osób niepełnosprawnych , którzy najlepiej wiedzą jakim trudem jest  każdy dzień, jak innym trzeba sprostać zadaniom  wychowując niepełnosprawne  dziecko. Zaangażowanie organizatorów oraz ważność poruszanego tematu zostało zauważone przez p. Beatę Pawłowicz – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty , która w liście kierowanym do w/w placówek złożyła „serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku Wszystkim Osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości. „Życzę ,aby wypuszczane dzisiaj „Balony Marzeń” przyniosły spełnienie wszelkich oczekiwań. Niech „złoty klucz” życzliwości otwiera każde ludzkie serce, jakie spotkacie na swojej drodze”.

M. Brumirska – dyrektor PP-P

E. Ziętkiewicz – kierownik ŚDS