Sobota, 29 kwietnia 2017 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International
Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International napisano 182 957 listów w całej Polsce. W Trzebnicy udało nam się napisać 888 listów! Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka, pisząc listy w obronie tych, których prawa człowieka są łamane.

W ostatni weekend w ponad 200 miejscach w całej Polsce i około 60 krajach świata odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Listy pisano w miejscach publicznych, urzędach, kawiarniach, bibliotekach, szkołach i uczelniach. W Trzebnicy Maraton zorganizowała już po raz piąty Szkolna Grupa Amnesty International nr 108 przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy, której opiekunkami są dwie nauczycielki: anglistka Joanna Plichta i polonistka Monika Komisarczyk.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W sobotę 8 grudnia w Trzebnickim  Ośrodku  Kultury zaroiło się od uczniów  z klasy 1b o profilu europejskim, bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie i organizację Maratonu w szkole oraz w TOK. Przez cały dzień przychodzili również mieszkańcy miasta i okolicy, by napisać słowa wsparcia do więzionych osób lub apel o uwolnienie bezprawnie przetrzymywanych ludzi.

Maraton pisania listów

Uczestnicy Maratonu najchętniej pisali w obronie Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka, członków przymusowo wysiedlonych rodzin z ulicy Coastei w Kluż-Napoce w Rumunii, społeczności Bodo z Nigerii. Wysyłano także listy wsparcia, między innymi do Rosy Franco z Gwatemali, matki zamordowanej nastolatki, która walczy o sprawiedliwość.

Mąż Narges Mohammadi, irańskiej  działaczki praw człowieka i matki bliźniąt,  skazanej na początku tego roku na 6 lat więzienia za pracę na rzecz praw człowieka napisał do uczestników Maratonu list z podziękowaniami, które można przeczytać pod linkiem http://amnesty.org.pl/amnesty_blog/?p=738.

Maraton pisania listów

Listy od samego początku istnienia Amnesty International są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości - informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. Przez cały rok każdy może pisać listy w sprawie Pilnych Akcji - apeli wysyłanych natychmiast po otrzymaniu potwierdzonych informacji o naruszeniu praw człowieka.

W akcji najliczniej wzięli udział uczniowie  Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy, których wspierali zainteresowani nauczyciele oraz rodzice. Listy pisali również wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy pod opieką p. Edyty Lech oraz chętna młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II  w Żmigrodzie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Patronat medialny nad Maratonem objęli „Kurier Trzebnicki” oraz „Nowa. Gazeta Trzebnicka”

Specjalne podziękowania kierujemy pod adresem Starostwa Powiatowego, które wzięło na siebie ciężar finansowy akcji oraz Urzędowi Miejskiemu za  wynajęcie sali w Trzebnickim Ośrodku Kultury.

Joanna Plichta

Monika Komisarczyk