Czwartek, 17 sierpnia 2017 r. Imieniny: Anity, Elizy, Mirona
Po środki z unii po niemiecku i angielsku

Coraz trudniej jest pozyskać samorządom środki na działania kulturalne, turystyczne czy infrastrukturalne z pieniędzy unijnych dostępnych w Polsce. Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz Regionalny Program Operacyjny ogłaszają już jedne z ostatnich konkursów w tym okresie programowym.

Kończą się środki na działania, na których samorządom zależy najbardziej tj.: na ochronę zdrowia, turystykę, promocję, drogi. Część z nich, w tym Powiat Trzebnicki, pozyskały już wszystkie dostępne dla nich dofinansowania.

W  przypadku Powiatu Trzebnickiego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, każda ze szkół powiatowych otrzymała wsparcie na zajęcia pozalekcyjne. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w zakresie małych projektów, nasz samorząd zrealizował pięć przedsięwzięć wspierających kulturę. W tym roku z Regionalnego Programu Operacyjnego Powiat może wziąć jedynie udział w konkursie, który dotyczy Termomodernizacji Szpitali (projekt systemowy, a planowany termin ogłoszenia konkursu luty 2013 r.).

Pozostałe środki w ramach wyżej wymienionych programów są poza zasięgiem Powiatu Trzebnickiego, ze względu na charakter wsparcia lub typy wnioskodawców. Wychodząc naprzeciw przeciwnościom nasz samorząd będzie szukał środków z innych źródeł finansowania, jakimi są: Fundusz Norweski, Wyszehradzki czy EOG. Większość konkursów o dofinanosowanie projektów jest napisana w języku: angielskim, francuskim czy niemieckim. Starając się o pozyskanie środków trzeba wykazać wysoki poziom posługiwania się językami obcymi. Przewidując taką sytuację, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, pozyskało z UE już wcześniej środki na szkolenia pracowników z pisania wniosków norweskich, wyszehradzkich oraz na dokształcania językowe.

Europe for

Na początku tego roku zostały przygotowane 3 takie wnioski. „Festivals of cultures, traditions and customs” –  (Partnerzy: samorządy z Macedonii, Rumunii, Goslar i Bułgarii) jest to projekt mającym na celu tworzenie nowych i rozwoju istniejących kontaktów, współpracy państw, prowadzenie dialogu międzykulturowego, promującego wartości europejskie: takie jak tolerancja oraz szacunek dla różnorodności kulturowej, językowej czy religijnej oraz poszanowania praw człowieka. Dzielenie się doświadczeniem, pomysłami i dobrymi praktykami na rzecz działań z zakresu rozwoju w dziedzinie kultury i turystyki. Promowanie wspólnej europejskiej tradycji, historii i kultury wykorzystując doświadczenie osób starszych i promując aktywne starzenie się. Promocja wolontariatu oraz dyskusja na temat poszerzenia UE o nowych członków. Projekt złożony został w ramach programu Europa for Citizent jego wartość to 143 000 euro.

Młodzież w działaniu

.

Kolejnym projektem składanym przez Powiat jest „International high five for volunteering” w ramach Youth In Action. Projekt ten (jeśli otrzyma dofinansowanie) będzie realizowany przez Powiatowy Zespół Szkół im. Wł. Reymonta w Obornikach Śląskich. Celem projektu będzie obudzenie wrażliwości na potrzeby innych ludzi, szczególnie tych dotkniętych przez chorobę, ubóstwo, wykluczenie społeczne oraz rozpowszechnienie i rozpowszechnienie idei wolontariatu.  W Kuraszkowie podczas 9 dniowych warsztatów spotka się 48 młodych osób z czterech krajów (Polska, Litwa, Turcja, Rumunia).

młodzież

„The sound of of my life. A creative European youth meeting” – jest projektem, w którym nasz samorząd będzie pełnił rolę Partnera. W Niemieckich górach Harz spotka się 50 młodych ludzi z 6 różnych krajów europejskich. Będą się tam odbywały warsztaty dźwięku: w jaki sposób brzmią nasze języki, jakie dźwięki słyszymy w życiu codziennym?, jaką muzykę słuchają młodzi ludzie?- na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy podczas spotkania.  Odbędą się również warsztaty „fuzja dźwięków”. Co się stanie kiedy zaczniemy mieszać style muzyki, dźwięki codzienności, języki…- to ciekawy projekt łączący grupy młodzieżowe które lubią muzykę. Odbędą się również warsztaty związane z Europejskim Rokiem Obywatelskim w 2013r.

Młodzież

W tym roku planujemy również złożyć wnioski w ramach funduszy norweskich oraz wyszehradzkich.

Trzymajcie za nas kciuki.

Dominika Łasica

01-02-2013