Sobota, 26 września 2020 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Uroczyste otwarcie SOR-u i nowoczesnej Sali Operacyjnej
Wartość zakupionego wyposażenia to prawie 3,5 miliona złotych

Otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Sali Operacyjnej

W dniu 26 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie oraz poświęcenie rozbudowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Sali Operacyjnej.

Otwarcia dokonali Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, Starosta Trzebnicki Robert Adach oraz Dyrektor Szpitala Św. Jadwigi Śląskiej Edward Puchała.  Po poświęceniu SOR-u przez ks. Jerzego Olszówkę, wszyscy goście – około 100 osób w tym Burmistrzowie, Radni, Przedstawiciele Oświaty, Ordynatorzy i inni goście udali się na zwiedzanie Oddziału Ratunkowego.

SOR

„Rozbudowa i remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej oraz zakup sprzętu medycznego dla potrzeb oddziału” to projekt, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 12.1 – Rozwój systemu ratownictwa medycznego

Wartość tego projektu to kwota 4 miliony 661 tys. zł. Wysokość dofinansowania: 3 miliony 920 tys. złotych.

Oddział został rozbudowany i doposażony w sprzęt ratujący życie.

SOR

W ramach projektu zakupiono m.in. nowoczesną komorę hiperbaryczną, cyfrowy aparat RTG, respiratory, analizator parametrów krytycznych, przewoźny aparat RTG, gastrofiberoskop, kolonoskop, bronchofiberoskop, aparat USG, aparat do znieczulania, stoły operacyjno- zabiegowe.

SOR

„Wyposażenie sali operacyjnej do zabiegów mikrochirurgicznych Pododdziału Replantacji Kończyn i Chirurgii Ręki Szpitala Powiatowego im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy”

Koszty realizacji:  1 milion 170 tys. Środki własne powiatu: 234 tys. złotych. Z rezerwy budżetu państwa: 936 tysięcy zł. W ramach projektu zakupiono m.in. mikroskop operacyjny, zdalnie sterowany stół operacyjny, diodowa lampa operacyjna, nowej generacji aparat do znieczulania, gazowy aparat do dezynfekcji sali operacyjnej, tor wizyjny z wyposażeniem do artroskopii ręki, zabiegów endoskopowych, zestaw wiertarek do chirurgii ręki, aparat do elektrokoagulacji – diatermia chirurgiczna.

Od 30 lat trzebnicki zespół pełni ostry dyżur replantacyjny dla całego kraju, przyszywając rocznie około 50 – 60 kończyn. Łącznie w latach 1971 – 2010 wykonano ponad 1500 replantacji amputowanych kończyn. Szpital jest jedynym Ośrodkiem w Kraju, w którym wdrożona jest procedura przeszczepiania kończyny górnej od dawcy zmarłego.

Szpital posiada, jako jeden z trzech ośrodków w kraju Europejski Certyfikat Centrum Urazowego Chirurgii Ręki.

Dominika Łasica

Więcej informacji na ten temat również na stronach Telewizji Wrocław i prasy:

G.W.

27-02-2013