Poniedziałek, 27 marca 2017 r. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
ODYSEJA UMYSŁU - inicjatywa dla odważnych i ciekawych świata
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym również  wsparciu finansowemu ze strony Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, możemy  prezentować naszą kreatywność i umiejętności. Spełniamy swoje marzenia, promujemy postawy godne naśladowania, a przy tym doskonale się bawimy.

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata. Jej celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Odyseja Umysłu uczy dzieci i młodzież nieszablonowego myślenia, angażując grupy liczące po 7 osób w proces twórczego rozwiązywania problemów na wiele sposobów. Odyseusze wyznaczają sobie cel, zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu, a następnie tworzą rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Drużyna, łamiąc schematy oraz przyzwyczajenia, jest otwarta na pomysły i opinie innych, ponieważ staje przed prawdziwym wyzwaniem, które będzie wymagało od każdego uczestnika łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

Drużyna Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Trzebnicy

Nasza drużyna z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Trzebnicy, która wzięła udział w eliminacjach regionalnych we Wrocławiu, a później przeszła do etapu ogólnopolskiego w Gdańsku, to 7 osobowy skład pod opieką pani trener, Lucyny Lasoty. W tegorocznej edycji wybraliśmy problem długoterminowy III pod nazwą Przebojowa architektura, którego głównym celem było stworzenie przez drużynę autorskiego przedstawienia i repliki jakiejś udokumentowanej budowli architektonicznej. Dzięki naszej replice zamku w Malborku wykonanej z piernika, zostaliśmy zauważeni juz na eliminacjach we Wrocławiu, co zaowocowało prestiżową nagrodą, która zapewniła nam start w dalszym etapie konkursu. Tak Jury uzasadniało swój wybór: Zespół z niezwykłą precyzją wykonał replikę Zamku Krzyżackiego w Malborku – zachowując proporcje budowli, dbałość o każdy jej szczegół. Co ciekawe, replikę stworzono ze smakowitego, choć dość trudnego w obróbce materiału – a mianowicie… z piernika! Jury doceniło pracowitość drużyny i oryginalny pomysł na wykonanie skomplikowanej konstrukcji architektonicznej z nietuzinkowego tworzywa.

Sędziowie naszego problemu, tzn. PRZEBOJOWEJ ARCHITEKTURY

Nagroda Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność to najwyższy zaszczyt w Odysei Umysłu. Przyznawana jest drużynom, które podjęły wyjątkowe ryzyko twórcze lub wykazały się niezwykłą kreatywnością poprzez pomysł, rozwiązanie lub działanie łamiące schematy i daleko wykraczające poza przewidywalne ramy rozwiązania danego problemu. Każdy członek drużyny miał styczność z Odyseją Umysłu juz we wcześniejszych latach, jednak sukces odnieśliśmy dopiero teraz. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony powiatu mogliśmy prezentować się na eliminacjach w Gdańsku. Wyjazd trwał 3 dni, a w dniach 23-24 marca  2013 r. odbyły sie eliminacje. Zadowalające wyniki, które dają nam powód do dumy, są wystarczającym dowodem na korzyści, jakie płyną ze współpracy z Odyseuszami. Obecnie program staje się coraz bardziej popularny i konkurencja rośnie, nie poddajemy się jednak i mamy nadzieję nadal reprezentować naszą szkołę oraz region. Liczymy na dalszą owocną współpracę. Trzymajcie za nas kciuki już za rok.

Monika Idziak i Paulina Jagusztyn, uczennice klasy I a LO
umieścił:E.P.